
Omul care stă în spatele controversatei legi a presei din Ungaria a colaborat cu Securitatea din România, se afirma intr-un material publicat pe site-ul RFI Romania. Este vorba despre magnatul de presă Heltai Péter, deconspirat acum de chiar una dintre "victimele" sale: artistul plastic Tibor Gáll, fost dizident de la Cluj.
Revista ungară „Élet és Irodalom“ (Nr. 51-52, 2010) a relatat într-un număr dedicat grupului de specialiști care a gândit controversata lege a presei că „cel care a elaborat toate astea în prezent s-a retras din viața publică, întrucît așa cum s-a aflat, în calitatea sa de colaborator al Securității, cu ani în urmă, într-un segment mult mai acoperit al spațiului public, a depus mărturie despre prietenii săi.“
Autorul articolului, Kovács Zoltán, nu-l nominalizează pe acest colaborator neoficial al Securității din România, stabilit în Ungaria.
Artistul plastic Tibor Gáll, un fost dizident din Cluj, care a parăsit România în anul 1987, i-a declarat insa corespondentului RFI la Berlin, William Totok, că personajul misterios despre care vorbește revista „Élet és Irodalom“ este "Heltai Péter, care a fost informatorul Securității sub acoperire – cu numele de „Hegel”. Deci el este acela la care se referă redactorul șef al ziarului „Élet és Irodalom”, cînd vorbește despre noua lege a audiovizualului (n.r.legea presei.)"
Primele relatări despre activitatea de colaborator neoficial al Securității a lui Heltai Péter, au fost date publicității luna trecută.
După apariția acestor relatări, Heltai Péter, care a ocupat funcții importante în mass-media din Ungaria, a anunțat că se retrage din viața publică, negînd în același timp activitatea sa pentru poliția politică ceaușistă.
În dosarul său (a se vedea, în mod special, documentul din 25 decembrie 1985, ACNSAS, I 161832, vol. 1, ff. 82-82v) Tibor Gáll a descoperit denunțurile semnate de Heltai, conspirat sub numele de „Hegel“: "Cea mai „impresionantă“ parte este cînd el informează despre niște prieteni din Szeghed care vin să colaboreze cu studenții în Cluj pentru un ziar, pe care l-ar edita în Ungaria. El demască acest lucru și că l-am rugat să facă legătura între studenții din Ungaria și cei din Cluj pentru a colabora la acest ziar."
Tibor Gáll, stabilit în prezent la Berlin, a descoperit recent că este una dintre "victimele" lui Heltai Péter după ce CNAS l-a informat oficial că numele conspirativ ”Hegel” din dosarul său se identifică cu Heltai Péter.
Și rolul ca „eminență cenușie“ a lui Heltai Péter, care a denunțat și activitatea dizidenților din Transilvania care au editat în 1982 revista clandestină (de samizdat) „Ellenpontok“ (Contrapuncte) la Oradea, l-a determinat pe Tibor Gáll să fie unul dintre primii semnatari ai apelului contra legii presei din Ungaria.
Apelul internațional lansat în urmă cu cîteva zile de reprezentanți ai societății civile din Ungaria a fost semnat pînă-n prezent de peste 3000 de persoane din numeroase țări.
Pentru sprijinirea respectării libertății de exprimare s-au pronunțat semnatari din Ungaria, România, Moldova, Danemarca, Canada, Germania, Slovacia, Anglia, Slovenia, Austria, Belgia, Italia, Franța, Australia, Suedia, Luxemburg, Portugalia, Statele Unite ale Americii.
Printre semnatari se află și: Dorin Tudoran, Șerban Foarță, Vasile Ernu, Vasile Gârneț, Silviu Lupescu, Michael Shafir, Gabriel Andreescu, Ion Vianu, Florin Iaru, Bogdan Ghiu, Liviu Antonesei, Ernest Wichner, Bedros Horasangian, Doina Jela, Dinu Adam, Radu Ciobanu, Carmen Mușat, Ruxandra Cesereanu, Mariana Codruț, Mihai Dinu Gheorghiu, Călin Vlasie, Cecilia Ștefănescu, Iulia Popovici, Andrei State, Alexandru Florian, Andrea Dobeș, Emil Moise, Vasile Gogea, Elena-Irina Macovei, Dan Lungu, Bogdan Suceavă, Anamaria Pop, Florin Manole, Liviu Rotman, Tibor Jaeger, Mihaela Miroiu, Mircea Morariu, Liviu Andreescu, Vasile Dan, Corina Bernic, Traian Pop Traian și mulți alții.
Inițiatorii apelului și-au propus să strîngă un milion de semnături. De altfel, legea presei din Ungaria, care a intrat în vigoare de la 1 ianuarie 2011, a stîrnit un val de critici internaționale.
Legea a fost elaborată de către o echipă de „specialiști“ apropiați ai actualului guvern, condus de partidul Fidesz, al premierului Viktor Orbán.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















