Home Actualitate Chițac: „La canaliile astea le trebuie revoluție?”

Chițac: „La canaliile astea le trebuie revoluție?”

DISTRIBUIŢI

"La canaliile astea le trebuie revoluție? Lasă că le arătăm noi revoluție", au fost cuvintele generalului Mihai Chițac, pe care magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție le-au reținut în motivarea sentinței de condamnare privind procesul de la Timișoara. De asemenea, magistrații au mai reținut declarația căpitanului Ioan Gherman, potrivit căruia "generalul (n.r.-Mihai Chițac) era agitat și se exprima cu cuvintele "omorâți-i pe cretinii ăștia, criminalii ăștia, că au distrus orașul ăsta, țara asta". Militarii au executat ordinul și au deschis focul în parc, se arată în declarația unui alt martor, reținută de cei nouă judecători în motivarea sentinței de condamnare. Generalii Victor Athanasie Stănculescu și Mihai Chițac au fost condamnați de ICCJ la câte 15 ani de detenție, în octombrie anul trecut, în aceeași zi fiind încarcerați. Între timp, generalii au solicitat întreruperea executării pedepsei, invocând motive medicale.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.