Home Actualitate Parchetul ICCJ a trimis în judecată gruparea „Drabi” pentru cămătărie, șantaj și...

Parchetul ICCJ a trimis în judecată gruparea „Drabi” pentru cămătărie, șantaj și furt

DISTRIBUIŢI

Parchetul instanței supreme au trimis în judecată 12 persoane implicate în acordare de împrumuturi de bani cu camătă, care își extorcau sau își amenințau victimele că le vor ucide sau viola copiii dacă nu obțineau ce sume vroiau.
Procurori ai Secției de urmărire penală și criminalistică din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJJ) au finalizat cercetările în cauza privind „gruparea Drabi“ și au dispus, ieri, trimiterea în judecată a inculpaților: ?ê?£tefan Moise, zis Drabi – arestat preventiv – pentru violare de domiciliu, lipsire de libertate în mod ilegal (trei fapte) și șantaj; Alexe Vasile, zis Pățanu, – arestat preventiv – pentru distrugere (două fapte), lipsire de libertate în mod ilegal (patru fapte), violare de domiciliu (trei fapte) și șantaj (patru fapte); Alexe Laurențiu, zis Cinoi, – arestat preventiv – pentru șantaj (două fapte) și lipsire de libertate în mod ilegal; Mihai Tudor, zis Mămăligă, – arestat preventiv – pentru șantaj (trei fapte); Andrei Gabriel – arestat preventiv- pentru complicitate lipsire de libertate în mod ilegal și complicitate la șantaj; Gheorghe Cristian – arestat preventiv – pentru șantaj și tentativă de omor; Văduva Constantin, zis Perpejan – arestat preventiv – pentru complicitate la furt calificat; Rupiță Belmond – arestat preventiv – pentru complicitate la furt calificat; Greu Constantin – arestat preventiv – pentru favorizarea infractorului; Văduva Galibard, zis Raimond, pentru furt calificat; Constantin Măcelaru, zis Vitalus, pentru furt calificat; Virginia Moise, pentru violare de domiciliu și lipsire de libertate în mod ilegal.
În perioada 2007-2011, inculpații (între care există relații de rudenie sau afinitate) au acționat ca „gruparea Drabi“ având ca principală preocupare acordarea de împrumuturi în sistem camătă, urmată de acțiuni de extorcare prin manifestări violente de natură fizică și psihică asupra părților vătămate.
Astfel, inculpații acționau prin acte de violență succesive și alternau intervențiile asupra părților vătămate și membrilor familiilor acestora (majori sau minori) cu săbii, bâte ori prin blocarea în trafic a acestora și provocarea intenționată a unor accidente rutiere și distrugerea mașinilor.
 Cercetările în cauză au fost efectuate de procurori în colaborare cu ofițeri ai Direcției de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române.
Dosarul a fost înaintat, spre competentă soluționare, Curții de Apel București.

Olga Dumitrescu

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.