Home Actualitate România va plăti peste 578 de mii de euro pentru mizeria din...

România va plăti peste 578 de mii de euro pentru mizeria din pușcării

DISTRIBUIŢI

Supratitlu: 57 de condamnări la CEDO

Ioan Băla, directorul general al Administrației Naționale a Penitenciarelor, a declarat, în cadrul unui interviu acordat Agerpres, că țara noastră a fost condamnată de CEDO la plata a 578.995 de euro, în urma unor sentințe privitoare la condițiile de detenție din penitenciarele românești. Privitor la acest aspect, directorul Băla a declarat că Administrația Națională a Penitenciarelor are în evidență 33 de hotărâri emise de  CEDO în anul 2011, hotărâri ,,al căror obiect îl constituie încălcarea drepturilor persoanelor private de libertate, drepturi prevăzute în Convenția Europeană,, care obligă statul român la plata unor daune în valoare de 239.830 de euro și 10.000 de franci elvețieni, totul în echivalentul monedei naționale. În același an 2011, au mai fost înregistrate 19 hotărâri care obligă România la plata a 278.615 euro, iar în anul 2012, până în acest moment, există deja cinci hotărâri prin care țara noastră are de achitat alți 60.550 de euro. În declarația sa, Băla a concretizat: ,,În sinteză, sunt în evidență 57 de hotărâri pe care statul român este obligat să le plătească, cumulând o valoare de 578.995 de euro și respectiv 10.000 de franci elvețieniăă. În general aceste condamnări au fost pronunțate în urma unor sesizări depuse de către deninuți încarcerați în diverse peniteniare românești care au reclamat că, din cauza mizeriei din penitenciare au fost afectați de boli deosebit de grave.
Șobolani și păduchi
Reamintim că, spre exemplu, anul trecut, în luna aprilie, în dosarul  ăăAkbar contra România,, țara noastră a fost condamnată de CEDO la plata unor daune cifrate la 16.000 de euro unui deținut care a reclamat atât suprapopularea celulelor din Penitenciarul Rahova, cât și precaritatea asistenței medicale de acolo. Tot anul trecut, la o săptămână după această sentință, România a fost condamnată din nou, la achitarea sumei de 10.000 de euro deținutului Ion Flămânzeanu, care a reclamat condițiile de detenție din Penitenciarul Jilava, condiții despre care instnța internațională a afirmat că ar fi alarmante sau chiar deplorabile. Fapt confirmat și de sentința pronunțată de CEDO pe 3 mai 2011, în dosarul ăăTodireasa contra Româniaăă. Este vorba despre sesizarea depusă de către deținutul Costică Todireasa, încarcerat la Penitenciarul Jilava, care a reclamat, și el, condițiile grele de detenție de acolo. Concret el s+a plâns instanței internaționale de  supraaglomerarea  din celule, condițiile deplorabile de igienă, precum și de prezența șobolanilor, precum și a păduchilor și a altor insecte parazite.
Vasile Surcel

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.