Președintele iranian Mahmoud Ahmadinejad și omologul său egiptean Mohamed Morsi au discutat ieri despre problema siriană și relațiile bilaterale, întrerupte în urmă cu peste 30 de ani, a anunțat adjunctul ministrului iranian de Externe. "Ei au insistat asupra necesității soluționării crizei siriene pe cale diplomatică și împiedicării oricărei intervenții străine" în Siria, a declarat Amir Abdollahian pentru un post de televiziune iranian. "Au discutat, de asemenea, despre creșterea nivelului relațiilor diplomatice între cele două țări", potrivit acestui oficial iranian de rang înalt, în contextul în care Morsi este primul șef de stat egiptean care efectuează o vizită la Teheran de la data întreruperii relațiilor între cele două țări, în urmă cu peste 30 de ani. Iranul a întrerupt relațiile cu Egiptul în 1980, imediat după Revoluția islamică, în semn de protest față de încheierea acordurilor de pace israeliano-palestiniene, cu un an înainte, de către președintele Anwar al-Sadat. Morsi a părăsit Teheranul imediat după întâlnirea cu omologul său iranian, după ce a predat Iranului președinția Mișcării Țărilor Nealinian (NAM). El a denunțat, anterior, "regimul opresiv sirian care și-a pierdut legitimitatea", în cadrul unui discurs la summitul NAM, la Teheran, cel mai important aliat al Damascului. Acest discurs a provocat proteste din partea delegației siriene, care a părăsit sala.
Olga Dumitrescu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info
















