Ministerul Finantelor si Banca Nationala au reusit sa vanda, la ultima licitatie de certificate de trezorerie cu discount, titluri in valoare de 650 miliarde de lei, pe termne de un an. Volumul total al cererii celor 14 banci participante la licitatie a depasit 1.900 miliarde de lei. Oferta s-a adjudecat la un nivel mediu ponderat al randamentului de 31,54% si al ratei discountului de 23,91%. Au fost refuzate toate cererile de cumparare pentru o dobanda mai mare de 31,79%. O cerere de aproape 1.252 miliarde de lei nu si-a gasit contrapartida in oferta. Coeficientul de adjudecare a fost de 41,74%. Valoarea nominala subscrisa a fost de 2.515 miliarde de lei, iar cea adjudecata – de 857 miliarde de lei.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















