Home Economic-Financiar Aproape 10.000 de mașini noi, înmatriculate în trei luni

Aproape 10.000 de mașini noi, înmatriculate în trei luni

DISTRIBUIŢI

Înmatriculările de autoturisme noi au crescut în primul trimestru cu aproape 10%, la 9.679 unități, față de perioada similară a anului trecut, în timp ce în martie înregistrările au scăzut cu 6%, comparativ de aceeași lună din 2010, la 3.793 unități. Înscrierile în circulație de vehicule noi au avansat în martie, față de aceeași lună a anului trecut, cu aproape 8%, potrivit datelor Direcției Regim Permise Conducere și înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV). Creșterea înmatriculărilor de vehicule a fost determinată de un avans de aproape 140% al autovehiculelor de transport de mărfuri. În ceea ce privește autoturismele second hand, analiza DRPCIV indică la trei luni o scădere cu 11%, la 31.439 unități, iar în martie un declin de peste 60%, la 5.196 unități. În luna martie, au fost înmatriculate 119 de mopede și motociclete, cu 24% mai puține față de martie 2010.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.