Home Actualitate Familia are la bază căsătoria între un bărbat și o femeie

Familia are la bază căsătoria între un bărbat și o femeie

DISTRIBUIŢI

Chiar dacă Human Rights Watch a adresat Guvernului de la București o scrisoare în care aprecia că parlamentarii români ar trebui să respingă modificarea adusă Codului Familiei prin care se prevede că familia are la bază căsătoria liber consimțită între un bărbat și o femeie, ieri senatorii au decis totuși că familia are la bază căsătoria liber consimțită între un bărbat și o femeie, adoptând astfel, cu amendamente, o propunere legislativă de modificare a Codului familiei. Propunerea a aparținut unui grup de 26 de parlamentari, majoritatea aparținând grupului PRM, printre care se numără și parlamentari ai PSD, PD, PNL și un parlamentar independent. Chiar dacă au existat 38 de voturi "pentru", proiectul a avut și 10 voturi "împotrivă" și 19 "abțineri".

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.