Declarațiile neinspirate ale președintelui Băsescu au ajuns în sfårșit la Moscova unde au fost considerate „o bravadă nerușinată“. Expresia, deosebit de dură, e atenuată oarecum de întårzierea cu care a fost emisă (o săptămånă) și de nivelul scăzut al emisiei: purtătorul de cuvånt al MAE. Declarația rusă a stårnit un nou val de comentarii la noi unde faptul că Rusia a identificat la dl. Băsescu intenția de a ataca URSS în alianță cu Germania nazistă după 70 de ani, și-a găsit un corespondent în comparațiile de același tip ale dlui Antonescu.
Cum acuzațiile dintre USL și PDL ajung adeseori la extreme, uneori ai impresia că Romånia este iar în situația nefericită de a alege între comunism și nazism. Dl. Băsescu n-a părut impresionat de zarva pe care a provocat-o: „Răspunsul meu a fost în concordanță cu poziția Romåniei… URSS nu mai există, deci nu văd unde-i supărarea“. Singurul care l-a înțeles a fost însă fratele său, Mircea, un bărbat atåt de simplu întåi după vorbă: „în locul regelui, Traian nu abdica, prefera să fie împușcat“ – și apoi după port: Traian a avut hepatită cånd era mic așa că nu l-am văzut bånd niciodată. L-a văzut în schimb o țară-ntreagă. Dl Băsescu ar trebui să-i spună totuși frățiorului: Mircea, dacă mă aperi mi-ești ca un frate; dacă taci, mi-ești ca doi.
Dl Băsescu a răscolit însă nu numai trecutul ci și viitorul: „viitorul președinte al Romåniei va fi cineva care nu e acum în linia întåi, romånii vo vrea un om cu o greutate culturală considerabilă“.
Cam la fel crede și dl. Iliescu: „Viitorul președinte ar trebui să fie un om cult“. Și cine-l votează? Cånd politicienii înșiși subapreciază și suprataxează oamenii de cultură iar romånii preferă maneliști și profeți? Dovadă, Partidul poporului Dan Diaconescu al cărui lider bolborosește prevestind lapte și miere ca Parpanghel în Țiganiada: „råuri de lapte dulce pă vale,… o, ce sfåntă și bună tocmeală, mănånci cåt vrei Rostar, biscuiții poporului, și bei fără osteneală“ apă chioară. Partidul Poporului și televiziunea-mamă OTV au primit însă o grea lovitură prin arestarea directorului Doru Iuga, membru al partidului popoului, acuzat de proxenetism și prostituție masculină cu minori sărmani, culeși de pe stradă. Dar ce să mai zici dacă pånă și pămåntul a fost corupt? „Jumătate din pămånt e plin cu nitrați și otrăvește legumele“, ne-a informat ministrul Agriculturii. Prin urmare, nici pe lumea ailaltă nu mai e loc de verdeață ecologică: scăpăm de întristare și dăm de nitrați.Tia Serbanescu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info














