În urmă cu aproximativ o săptămână, Societatea Română de Dermatologie anunța începerea campaniei de depistare a melanomului, în cadrul căreia populația poate beneficia de un control gratuit al alunițelor.
Campania a stârnit însă nemulțumirea unui număr foarte mare de oameni.
Singura condiție era ca înainte de controlul în sine doritorii să se programeze la telefon. Campania însă a avut un succes mult mai mare decât se așteptau organizatorii. De altfel, în orașele mari, unde numărul de solicitări a fost foarte mare, programul s-a prelungit până astăzi inclusiv. Un exemplu este chiar spitalul Colentina din București. Însă unul dintre efectele negative a fost faptul că foarte mulți nu au reușit să prindă linia liberă în nicio zi. Ca urmare, nu au putut beneficia de acest control. Însă conferențiar doctor Sorin Țiplică, director executiv în cadrul Societății Române de Dermatologie, afirmă că scopul acestei campanii a fost atins chiar dacă nu toți cei care își doreau să se înscrie au reușit: oamenii au aflat că trebuie să meargă la medicul dermatolog pentru a preveni cancerul de piele. Țiplică îi sfătuiește pe cei care au fost nemulțumiți de faptul că nu au putut beneficia de un control gratuit să meargă în oricare zi la un spital sau clinică de stat, "pentru că acestea sunt tot timpul gratuite. Acțiunea se întâmplă în fiecare zi", a afirmat acesta. Diferența dintre o zi normală și cele în care s-a desfășurat campania a fost faptul că au oferit consultații gratuite și medicii care lucrează în sistemul privat. În total, numărul medicilor care au verificat gradul de periculozitate al alunițelor a fost de peste 200.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















