
Băncile din România au înăsprit, într-o mai mare măsură, condițiile de creditare pentru firmele mici și mijlocii decât pentru cele mari, spre deosebire de cele din zona euro, arată un sondaj al BNR privind creditarea companiilor nefinanciare și a populației. "Băncile din zona euro, spre deosebire de cele autohtone, au înăsprit condițiile de creditare într-o mai mare măsură pentru companiile mari și într-o mai mică măsură pentru cele mici", se arată în document. În schimb, băncile de pe piața românească au procedat într-o manieră diferită, fiind mai reticente în acordarea de credite IMM-urilor decât în cazul companiilor mari.
"Standardele de creditare au rămas relativ neschimbate pentru companiile mari, în timp ce pentru IMM-uri s-au înăsprit într-o oarecare măsură. Așteptările băncilor privind modificările standardelor de creditare ale IMM-urilor au fost divergente față de realizări, întrucât, la sfârșitul anului 2007, se previziona o relaxare a standardelor pentru primul trimestru din 2008", se precizează în sondajul băncii centrale.
Potrivit documentului, "factorii care au contribuit la înăsprirea standardelor de creditare pentru companii în intervalul ianuarie – martie 2008 au fost deciziile de politică monetară sau prudențială ale BNR, așteptările de înrăutățire a situației economice generale și factorii specifici companiilor".
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















