
Cei care fumează în primele 30 de minute după trezire sunt cu 79% mai predispuși să dezvolte cancer pulmonar decât cei care amână fumarea primei țigări cel puțin cu 1 oră de la momentul trezirii, arată un studiu realizat de cercetătorii Colegiului de Medicină Penn State din Marea Britanie.
Explicația este că persoanele nerăbdătoare să fumeze prima țigară în prima jumătate de oră de la trezire inhalează o cantitate mare de nicotină pentru a-și satisface nevoia de drog (dat fiind că în timpul somnului se sistează aportul de drog) și, o dată cu aceasta, inhalează și mai mult gudron ñ responsabil de efectele toxice ale fumului de tutun.
Totodată, studiul arată că prima țigară fumată în primele 30 de minute de după trezire influențează modul în care persoana va fuma și restul țigărilor în acea zi. Astfel că persoana va fuma în acea zi cu aceeași intensitate pentru a inhala o cantitate mare de nicotină de care are nevoie și, indirect, substanțele toxice, cancerigene.
Un alt studiu a demonstrat că prima țigară fumată în primele 30 de minute de la trezire crește riscul de îmbolnăvire de cancer la nivelul capului și al gâtului cu 59%.
„Nevoia imperioasă de a aprinde o țigară este manifestarea unei boli: dependența de nicotină. Iar când această nevoie este mai acută, încă de la primele ore ale dimineții, este un semn clar al intensității dependenței. Clasificarea internațională a bolilor realizată de Organizația Mondială a Sănătății (OMS) plasează nicotina în rândul substanțelor care creează dependență, adică este un drog. Prin urmare, dependența de nicotină care apare ca urmare a consumului de tutun este o tulburare mentală și comportamentală“, a declarat Dr. Magdalena Ciobanu Coordonatorul Programului Național Stop Fumat.
Dependența de tutun este o boală cronică. Și, ca orice boală, beneficiază de un tratament medicamentos și de îngrijire din partea medicului. În România, Programul Național Stop Fumat își propune să îi ajute pe acei oameni care își doresc din tot sufletul să renunțe la fumat și au nevoie de ajutor de specialitate. O echipă de medici și psihologi specializați în tabacologie, prezenți în centrele Stop Fumat și implicați cu sufletul în acest proiect, stau în slujba celor care vor și cred că pot renunța la această boală deosebit de gravă – dependența de nicotină. Datele de contact ale medicului și ale psihologului pot fi găsite pe site: www.stopfumat.eu și la la Tel Verde: 0800878673 (apelabil gratuit doar din Romtelecom) sau la 021 3356920.
La nivel mondial peste 5 milioane de oameni mor anual din cauza fumatului.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















