Home Actualitate Românii, acuzați că au trecut sub tăcere dezastrul ecologic de pe Tisa

Românii, acuzați că au trecut sub tăcere dezastrul ecologic de pe Tisa

DISTRIBUIŢI

O avarie ce a provocat deversarea unor metale grele în râul Tisa, nu a fost anunțată, la timp, de către partea română, conform ucrainienilor. Ecologiștii verifică în prezent calitatea apei în zona transfrontalieră a Tisei, însă, din cauza inundațiilor, aceștia nu au reușit să ajungă la unele puncte de control. Ucrainienii afirmă că o viitură puternică ar fi răspândit apa poluată cu substanțe periculoase pe o distanță de sute de kilometri pe teritoriul Ucrainei.
Conform rezultatelor de care dispune partea ucraineană la ora actuală, apa râului nu este poluată și nu au fost descoperiți pești morți, dar Kievul a ridicat unele obiecții față de România, în legătură cu încălcarea mai multor acorduri guvernamentale privind gestiunea apelor. Înaintea acestui eveniment, România și Republica Moldova acuzaseră autoritățile ucrainiene de deversări controlate în Nistru. Kievul a fost bănuit că a evacuat 4.000 de metri cubi de apă dintr-un baraj, volum ce a amplificat inundațiile de-a lungul Nistrului.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.