Clubul de handbal feminin HCM Baia Mare a preluat de la defuncta Oltchim Râmnicu Vâlcea ștafeta performanței, dar încearcă să și adopte strategia din perioada de glorie a „alchimistelor”. Astfel, conducerea clubului din Maramureș a reușit o lovitură de imagine foarte puternică, bătând palma cu extrema stânga Camilla Herrem, în vârstă de 27 de ani, titulară în naționala țării sale, alături de care a câștigat Campionatul Mondial în 2011 și Jocurile Olimpice din 2012. „HCM Baia Mare a reușit să obțină semnătura jucătoarei Camilla Herrem, pe o durată de doi ani, începând cu luna iulie a acestui an”, a confirmat informația managerul financiar al grupării, Vasile Viman.
Primarul municipiului Baia Mare, Cătălin Cherecheș, s-a declarat încântat de acest transfer și a precizat că părțile erau înțelese încă din 2013, dar s-a hotărât ca anunțul oficial să vină abia acum. „Încă de anul trecut era discutată și parafată această înțelegere cu Camilla Herrem de a veni în Baia Mare. Cred că, aducând o jucătoare de top, care a obținut performanțe deosebite, dăm un plus de profesionalism clubului și va fi un exemplu pentru toate jucătoarele. Nu pot decât să-i felicit pe cei de la club că au reușit acest lucru și vreau să le amintesc, așa ca de fiecare dată, că tot ceea ce fac, fac datorită comunității”, a comentat edilul.
Robert Jugravu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















