Home Actualitate Ucrainenii ar fi vrut să exploateze gazele din Marea Neagră împreună cu...

Ucrainenii ar fi vrut să exploateze gazele din Marea Neagră împreună cu românii

DISTRIBUIŢI

Procesul ce se desfășoară la Curtea Internațională de Justiție (CIJ) zilele acestea, între Ucraina și România, l-a făcut pe directorul executiv al companiei ucrainene "Cernomornefetegaz", Igor Franciuk, să declare ziarului "Gazeta po Kievski" că și-ar fi dorit să exploateze împreună cu românii zăcămintele de gaz aflate în zona Insulei Șerpilor. 
Igor Franciuk a precizat că Ucraina singură nu-și poate permite să exploateze zăcămintele din platoul continental din jurul Insulei Șerpilor, având nevoie de investiții de cel puțin aproximativ 100 milioane de dolari pentru asemenea activități. Drept urmare, acesta și-ar fi dorit o colaborare cu românii, iar diferendele să rămână pe seama politicienilor.
Însă cele două părți nu au reușit să ajungă la vreun consens, astfel că procesul de la Haga pentru delimitarea platoului continental a ajuns pe ultima sută de metri, la faza pledoariilor, iar săptămâna aceasta Ucraina este cea care va avea cuvântul.
În acest context, ziariștii de la "Gazeta po Kievski" susțin că "este greu de crezut că membrilor completului de judecată al CIJ li se va întoarce limba să spună că formațiunea maritimă plată, pe care se află zeci de clădiri administrative și de locuit, un far și două debarcadere – unul mic, altul mai mare – și chiar un muzeu – ar fi o stâncă, și nu o insulă". Publicația menționată scrie că peticul de uscat ar fi atractiv nu doar din cauza rezervelor de țiței și gaze din platoul său, ci și grație apei foarte curate, numai bună pentru scufundări. Insula ar prezenta interes și din punct de vedere turistic, mai ales că aici, potrivit legendei, s-ar fi aflat în vremurile străvechi templul lui Ahile, unul din eroii Iliadei. Iar biletul pentru o călătorie dus-întors pe Insula Șerpilor costă numai 400 de grivne ucrainene, aproximativ 60 de euro.

Diplomații ucraineni sunt rezervați în materie de pronosticuri

Cu toate acestea, purtătorul de cuvânt al diplomației de la Kiev, Vasili Kirilici, s-a arătat a fi destul de rezervat în a avansa pronosticuri în privința eventualei decizii a CIJ referitoare la statutul Insulei Șerpilor, după cum susțin jurnaliștii ucraineni. De asemenea, potrivit acestora, verdictul ce urmează a fi pronunțat va avea nu doar o valoare strict juridică, ci și una politică. În contextul recentelor evenimente din Georgia, se va actualiza problema raporturilor dintre Ucraina și România, aceasta din urmă eliberând de mai mulți ani pașapoarte românești pentru locuitorii satelor ucrainene de la graniță, în condițiile în care legislația ucraineană interzice dubla cetățenie, a mai apreciat "Gazeta po Kievski".

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.