Home Economic-Financiar O noua etapa in procesul de consolidare a pietei bursiere

O noua etapa in procesul de consolidare a pietei bursiere

DISTRIBUIŢI

Fuziunea prin absorbtie a Bursei de Valori Bucuresti (BVB) si Bursa Electronica RASDAQ (BER) a fost inregistrata la Oficiul Registrului Comertului. Potrivit unui comunicat de presa remis de BVB, demersurile aferente pe langa Comisia Nationala a Valorilor Mobiliare (CNVM) au fost finalizate, prin eliberarea atestatului care valideaza efectele corespunzatoare fuziunii. -Este momentul ca ansamblul institutiilor pietei de capital din Romania sa contribuie la completarea circuitelor necesare pentru ca resursele financiare disponibile in piata de capital sa poata fi orientate in mod eficient catre zonele productive ale economiei-, a declarat directorul general al BVB, Stere Farmache (foto). La finele lunii noiembrie, actionarii BVB si BER au hotarat aprobarea fuziunii prin absorbtie a BVB, in calitate de societate absorbanta, cu BER, in calitate de societate absorbita.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.