Home Bref Pe capete

Pe capete

DISTRIBUIŢI

-Vă garantez că şi peste un an voi fi prim-ministrul Romaniei-, a declarat premierul Tăriceanu la tv sfidand în felul acesta toate anunţurile fluturiste privind iminenta sa cădere şi toate cererile de alegeri anticipate. Pe ce se bazează dl Tăriceanu cand afişează o asemenea inamovibilitate, nu se ştie precis. Probabil că premierul şi-a pus nădejdea în PSD care nu pare deloc stăpan pe procentele sale şi în sedentarismul parlamentarilor care n-au niciun chef să se ridice din scaune la jumătatea siestei legislative. Alegeri anticipate vor fi însă, şi anume în 13 mai cand vor fi votaţi cei 35 de europarlamentari ai Romaniei. În primăvară partidele vor avea ocazia să-şi verifice creditul popular şi să vadă dacă mai pot obţine credit doar cu buletinul de vot, ca pană acum. Marea problemă a partidelor este de a-şi împărţi în aşa fel vedetele încat să asigure succesul listei – fără a rămane complet descoperite acasă. PD, spre exemplu, ar pune-o cap de listă pe dna Macovei, de a cărei cerbicie toată lumea politică s-ar bucura să scape, urmată de miniştrii Anca Boagiu şi Frunzăverde – dar se teme că rămane fără capete de afiş în ţară. În plus, dna Macovei nu e prea dispusă să se lase dusă de-acasă unde anticorupţia s-a împotmolit în calculele electorale. Cu aceeaşi problemă se confruntă şi restul partidelor care nu ştiu ce exemplare să trimită la export şi ce să păstreze pentru consumul intern întrucat lotul persoanelor solvabile e cam limitat deocamdată, presa engleză, cea mai puţin ospitalieră cu noii veniţi în UE, a semnalat că Romania a şi făcut un cadou otrăvit parlamentului european unde n-a venit cu mana goală ci cu cele 5 palme ale PRM cu ajutorul cărora extremiştii pot constitui un grup parlamentar propriu. La sugestia lui C.V. Tudor care a negociat cu Le Pen un post de vicepreşedinte, grupul naţionalist se va numi -Identitate, Suveranitate, Tradiţie-(IST). Titlul e cam scurt pentru cat de lungi sunt bolile grupului. După Identitate, Suveranitate, Tradiţie, mergea şi puţină Emoţie, Rigoare, Incisivitate, Energie – ca să fie ISTERIE totală. În pofida acestei intrări chinuite, prin cezariană, în UE, romanii sunt optimişti cu privire la integrare: 55% cred că va fi la fel sau mai bine, 40% cred că va fi mai rău şi doar 5% nu ştiu cum va fi. Printre aceşti 5% se numără în mod sigur guvernul, preşedinţia, parlamentul, poliţia şi primăriile care nu ştiu exact cum va fi – dar nici nu se frămantă din această pricină: în politică important e să caştigi, nu să participi.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.