Home Actualitate Ponta îl contrazice pe blogger-ul Șova

Ponta îl contrazice pe blogger-ul Șova

DISTRIBUIŢI

Premierul Victor Ponta a anunțat că anul viitor vor începe lucrările la tronsonul de autostradă Pitești-Sibiu, el sugerându-i ministrului Dan Șova "mai bine să vorbească decât să scrie pe blog", după ce jurnaliștii i-au spus lui Ponta că Șova anunțase pe blogul său că lucrările vor începe în 2017.
Prezent, joi, la Pitești, unde a avut o întâlnire cu reprezentanți ai autorităților locale, dar și ai Uzinei Dacia-Renault, Victor Ponta a afirmat, la finalul discuțiilor cu reprezentanții producătorului de automobile, că autostrada care va lega Pitești de Sibiu va fi construită în baza unui nou studiu de fezabilitate, începând de anul viitor, și că primul tronson din autostradă care va fi finalizat va fi cel dintre Pitești și Curtea de Argeș.
"Din programul de autostrăzi 2007 – 2013 deja s-au locat cei 25 de milioane de euro pentru actualizarea studiului de fezabilitate, în 2015 începem lucrările pe baza noului studiu de fezabilitate din ambele capete, și dinspre Sibiu și dinspre Pitești, Pitești-Curtea de Argeș urmând să fie primul tronson finalizat", a afirmat Victor Ponta.
Acesta a menționat că toată autostrada Pitești – Sibiu va fi finalizată din fonduri europene din programarea 2014 – 2020.
În momentul în care i s-a spus că ministrul Transporturilor, Dan Șova, a anunțat pe blogul personal că autostrada la care face referire nu va fi construită începând de anul viitor, ci din 2017, Ponta a replicat: "O să-i spun domnului Șova mai bine să vorbească decât să scrie pe blog, că văd că au toți boala blogurilor și cred că nici el nu mai înțelege ce scrie pe blog".
Premierul a catalogat drept "o minciună" faptul că ar exista o "concurență" între autostrăzile Pitești-Sibiu și Comarnic-Brașov în ceea ce privește prioritatea legată de finanțare, întrucât Comarnic-Brașov nu este finanțată din fonduri europene.
"Povestea cu concurența între Pitești-Sibiu și Comarnic-Brașov este o minciună pentru simplul motiv că tronsonul Comarnic-Brașov nu se va finanța din fonduri europene. Deci niciun euro din programul de autostrăzi din fondul de coeziune pentru 2014 – 2020 nu se cheltuie pe Comarnic-Brașov", a adăugat Ponta.
Întrebat când va fi semnat contractul pentru autostrada Comarnic – Brașov, premierul a răspuns că acest contract va fi încheiat în lunile mai sau iunie.

Olga Dumitrescu

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.