Home Actualitate Baronului PSD Nicolescu i s-a făcut rău când i-au spus procurorii că-l...

Baronului PSD Nicolescu i s-a făcut rău când i-au spus procurorii că-l rețin din nou

DISTRIBUIŢI

Update: Spital: "Exclus" să mai fie astăzi audiat la DNA
Purtătorul de cuvânt al Spitalului Județean din Pitești, dr. Marius Pascu, a declarat că președintele Consiliului Județean Argeș, Constantin Nicolescu, a fost diagnosticat cu "sindrom coronarian acut" și va rămâne sub supraveghere medicală, fiind "exclus" să mai fie audiat la DNA în cursul acestei zile. Potrivit acestuia, cadrele medicale ale Spitalul Județean din Pitești au luat legătura cu medicul curant al lui Nicolescu de la Spitalul Floreasca din Capitală.
"Este sub observație și monitorizare din jumătate în jumătate de oră și va fi evaluat neurologic și neurochirurgical dacă va fi nevoie. Vor fi repetate analizele în următoarele patru ore pentru că vorbim de o patologie coronoriană la un pacient cu afecțiuni cardiace vechi. Rămâne în spital și este exclus să mai fie acum audiat la DNA. Are un sindrom cororanian acut și trebuie monitorizat sub tratament", a afirmat Pascu.
El a precizat că în prezent starea lui Nicolescu este stabilă.

În această dimineață am avut parte de un nou spectacol marca PSD. Baronul de Argeș Constantin Nicolescu a suferit din nou o criză de inimă în momentul când a dat ochii cu procurorii DNA, iar aceștia l-au anunțat că-l rețin din nou, după cum au precizat surse judiciare.
Nicolescu a fost preluat de o salvare și transportat la un spital din București. Dacă vi se pare că ați mai văzut acest film, nu vă înșelați. Scenariu acesta a mai fost pus în scenă și în ianuarie 2011când aceeași procurori DNA emiseseră un mandat de arestare preventivă pe numele său.
Cert este că în această dimineață, când s-a prezentat la DNA Pitești, Nicolescu nu prezenta niciun semn de boală, făcând chiar glume cu ziariștii care-l așteptau la intrare.
La circa o oră de la intrarea în sediul DNA, președintele Consiliului Județean Argeș, Constantin Nicolescu, a fost scos pe targă. O ambulanță a ajuns la sediul DNA la aproximativ 30 de minute după ce Nicolescu a intrat la audieri.
Conform reprezentanților Serviciului Județean de Ambulanță Argeș, președintelui CJ Argeș i s-a făcut rău în biroul procurorilor, iar medicii au fost solicitați prin 112 să vină la sediul DNA.
În jurul orei 9.45, Nicolescu a fost scos pe targă din sediul DNA și urcat într-o ambulanță, care l-a transportat la Spitalul Județean de Urgență din Pitești.
"Acum este într-o stare relativ bună, este stabilizat. Noi știm că i s-a făcut rău în timp ce era în sediu, iar acum îl vom duce la spital, unde va fi investigat", a declarat medicul de pe Ambulanță care l-a preluat pe Nicolescu.
Ironii marca PSD
Președintele Consiliului Județean Argeș, Constantin Nicolescu (PSD), s-a prezentat, marți, la DNA Pitești, unde a fost citat după ce cu o zi în urmă au avut loc percheziții la sediul CJ, el afirmând ironic că "probabil că a greșit la referendum când nu a obținut prezență de 60 %, ci doar de 55 %".
Nicolescu a ajuns la DNA – Serviciul teritorial Pitești în jurul orei 9.00, însoțit de doi avocați.
El a spus că a aflat că este învinuit, dar nu cunoaște încadrarea juridică a faptelor de care este acuzat.
Nicolescu a mai afirmat, ironic, că probabil că a gresit la referendum, când nu a obținut prezență de 60 la sută, ci doar de 55 la sută..
Președintele Consiliului Județean Argeș a mai spus că, personal, el nu are probleme, dar că are emoții pentru subalternii săi.
Pe de altă parte, Nicolescu a spus că că s-a autodenunțat și el la DNA în legatură cu referendumul, solidarizandu-se cu Liviu Dragnea.
În cursul acestei zile, la DNA ar urma să se prezinte pentru audieri alți cinci angajați ai Consiliului Județean Argeș.
Percheziții ale procurorilor DNA au avut loc, luni dimineață, la sediul Consiliului Județean Argeș, instituție condusă de Constantin Nicolescu (PSD), care în 18 mai a fost trimis în judecată de DNA,fiind acuzat că a luat fonduri Phare de aproape 900.000 de euro în baza unor acte false.
Perchezițiile s-au desfășurat în prezența vicepreședintelui CJ Argeș, Florin Tecău (PSD), care a fost chemat de acasă de către anchetatori, iar în timpul acestora accesul în sediul CJ a fost blocat.
Unul dintre avocații lui Constantin Nicolescu preciza că perchezițiile vizează un dosar de corupție mai vechi privindu-l pe președintele instituției și pe angajați ai CJ.
"Este vorba despre un act procedural. Nu este un dosar nou. Nu e nimic neobișnuit, percheziția este un act de procedură comun în timpul urmăririi penale", declara avocatul Gabriela Zoană, care îl reprezintă pe Constantin Nicolescu în dosarul de corupție în care acesta a fost trimis în judecată în 18 mai.
Ea preciza că procurorii DNA au făcut percheziții și la sediile a patru societăți comerciale care au avut contracte cu instituția, precum și la locuința unui angajat al CJ.
Surse judiciare declarau pentru MEDIAFAX că în acest caz se fac cercetări privind fraude cu fonduri europene.
În 18 mai, președintele Consiliului Județean (CJ) Argeș, Constantin Nicolescu, a fost trimis în judecată de procurorii DNA, care îl acuză că a luat fonduri Phare de aproape 900.000 de euro pentru patru unități de învățământ, în baza unor acte false.
Potrivit rechizitoriului întocmit de procurorii DNA, Constantin Nicolescu este acuzat de folosirea sau prezentarea de documente ori declarații false, inexacte sau incomplete, care au ca rezultat obținerea pe nedrept de fonduri din bugetul general al Comunităților Europene sau din bugetele administrate de acestea ori în numele lor, cu consecințe deosebit de grave, în formă continuată, fals intelectual în legătură directă cu infracțiunea împotriva intereselor financiare ale Comunităților Europene anterior menționată, săvârșite în scopul de a ascunde comiterea sau în realizarea scopului urmărit printr-o asemenea infracțiune, în formă continuată, luare de mită, în formă continuată și instigare la infracțiunea de abuz în serviciu contra intereselor publice în scopul obținerii pentru altul a unui avantaj patrimonial.
În 26 ianuarie 2011, procurorii anticorupție l-au reținut pe Constantin Nicolescu pentru 24 de ore. În ziua următoare, Tribunalul Argeș a admis propunerea procurorilor și a dispus arestarea preventivă pentru 29 de zile. Imediat după anunțarea deciziei de arestare, lui Nicolescu i s-a făcut rău, fiind dus la Spitalul Floreasca, unde a fost operat pe cord.
În 2 februarie 2011, Curtea de Apel Pitești a dispus înlocuirea măsurii arestării preventive cu cea a obligării de a nu părăsi țara, Nicolescu fiind externat din Spitalul de Urgență Floreasca din București în 18 februarie.
Constantin Nicolescu este lider al PSD Argeș, iar la alegerile din 10 iunie a câștigat al treilea mandat la șefia Consiliului Județean.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.