Omar Hayssam s-a plâns ieri magistraților că este ”traumatizat” de ultimele evenimente în care a fost implicat și a cerut ”tuturor instanțelor naționale și internaționale” redeschiderea dosarelor sale. Sirianul susține că așa vrea ca lumea să afle adevărul despre el. El invocă probleme cu memoria, spunând că nu-și aduce aminte nici măcar că a dat o declarație în dosarul în care a fost citat ieri, sub acuzațiile de înșelăciune și delapidare.
Omar Hayssam a fost adus ieri de mascați de la Penitenciarul Rahova, la judecarea propunerii de arestare preventivă formulată de procurorii DIICOT în dosarul de înșelăciune privind societățile sale, Rio și Bucovina, măsură cerută de anchetatori în pofida încarcerării sale pentru 20 de ani în dosarul răpirii jurnaliștilor. Când a luat cuvântul, Hayssam le-a spus magistraților că se simte ”traumatizat” după acțiunea autorităților de aducere în România, iar până marți, a suferit pentru că nu a putut să ia legătura cu familia. Tot atunci, pretinde Hayssam, a aflat și de existența dosarului pentru care a fost escortat ieri la Tribunal, astfel că a cerut răgaz pentru angajarea unui avocat.
"Vreau redeschiderea tuturor dosarelor mele, pentru aflarea tuturor adevărurilor. În acest dosar nu știu despre ce este vorba", a spus Omar Hayssam.
Judecătoarea Brândușa Elena Gheorghe a încercat să-i reîmprospăteze memoria, spunându-i că în dosarul de înșelăciune și delapidare a dat chiar și o declarație în fața procurorilor, a fost audiat și a participat la toate actele de urmărire penală, iar apoi, a plecat din România.
”Traumatizatul” Hayssam a ținut-o însă pe-a lui, în ciuda argumentelor oferite de instanța de judecată
"Exact, sincer, vă spun nu știu conținutul dosarului sau despre ce este vorba", a replicat Hayssam. Sirianul a pozat mai departe într-o victimă a sistemului, solicitând ca justiția să-i facă dreptate, la șapte ani de la fuga din România, iar toate dosarele penale în care este implicat să ajungă din nou pe masa judecătorilor.
"Să se rejudece, ca să pot aduce probe, să arăt toate adevărurile, să se știe tot", a zis Hayssam.
Se plânge că n-ar mobil în celulă
Sirianul a reușit însă să convingă instanța de judecată și procurorul de ședință doar asupra faptului că nu a avut timp să-și angajeze un avocat, astfel că reprezentantul DIICOT a fost de acord cu o amânare scurtă, iar judecătorul a fixat următorul termen peste două zile. Vineri, Omar Hayssam va fi din nou adus la Tribunalul București, pentru ca propunerea de arestare înaintată de DIICOT să fie judecată în prezența unui apărător ales.
Nici așa, sirianul nu s-a declarat mulțumit, plângându-se că două zile nu îi sunt de ajuns pentru a angaja un avocat. ”Dreptul meu la vizita s-a consumat, la întâlnirea de marți cu familia: cum să iau legătura cu cineva, dacă n-am telefon mobil?” s-a adresat instanței sirianul condamnat pentru terorism.
Omar Hayssam a fost condamnat definitiv, în lipsă, în trei dosare, la 20 de ani, 16 ani și, respectiv, trei ani, pentru răpirea celor trei jurnaliști, înșelăciune în cazul "Volvo" și fraude în cauza "Foresta Nehoiu".
Hayssam este judecat și pentru trecerea frauduloasă a frontierei de stat, alături de frații acestuia, Mukhles și Mahmoud, și de afaceristul Mustafa Tartoussi, cu nava căruia a fugit din țară.
Mihai Niculescu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info
















