
Deficitele de cont curent ale României și Bulgariei continuă să se adâncească, reprezentând unele dintre cele mai importante vulnerabilități față de condițiile internaționale în curs de deteriorare, se arată în raportul economic periodic al Băncii Mondiale (BM) "UE 8+2".
"Dezechilibrele externe s-ar putea ajusta cu creșterea mai lentă a PIB-ului prognozată pentru țările baltice în 2008, însă în România și Bulgaria există perspective reduse să se producă vreo schimbare în viitorul apropiat", a declarat ieri Ron Hood, economist coordonator în cadrul Băncii Mondiale și autorul principal al raportului. Reprezentantul BM a precizat că un nivel înalt al deficitului de cont curent este cu atât mai îngrijorător cu cât gradul de îndatorare în monedă străină este mai ridicat într-o anumită țară.
Raportul arată că turbulențele create de criza financiară din SUA au afectat alte țări și piețe. Economiile celor mai multe dintre țările expuse la risc încep însă să se ajusteze, excepție făcând România și Bulgaria.
Economistul Băncii Mondiale din România Cătălin Păuna consideră că raportul este optimist "pe ansamblu", dar atrage atenția asupra vulnerabilităților. "Deficitul de cont curent va continua să crească, principalul driver fiind consumul care nu se va tempera suficient. Tradițional, România are o politică bugetară echilibrată până la sfârșitul anului, când se accelerează cheltuielile", a declarat Păuna, adăugând că este necesar un cadru bugetar pe termen mediu prin care cheltuielile să fie asociate unor priorități.
Referitor la inflație, Păuna a declarat că se așteaptă la o reacție de politică monetară fermă care va duce la un declin al inflației în a doua jumătate a anului, ajungând la o rată de 5,5% la sfârșitul anului.
"În ceea ce privește deprecierea leului, cred că vom avea o evoluție staționară cu apreciere nominală pentru prima jumătate a anului, apoi o apreciere mai pronunțată", a mai spus Păuna.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info



















