Home Actualitate Românii se înghesuie să lucreze în Cehia

Românii se înghesuie să lucreze în Cehia

DISTRIBUIŢI

Statisticile arată că, într-un singur an, după integrarea în Uniunea Europeană, numărul românilor care muncesc legal în Cehia a crescut de 3,5 ori, ajungând la 4.300. Numărul mare de locuri de muncă oferite de această țară și neimpunerea de restricții au făcut posibilă această creștere, românii fiind interesați de salariile pe care cehii le oferă. Cei mai mulți străini care lucrează în Cehia provin din Slovacia – 101.000 de muncitori, Ucraina –  aproximativ 61.500 de persoane. Numărul vietnamezilor care s-au angajat legal în Cehia a crescut de la 700 la sfârșitul anului 2006 până la 5.500 în 2007. Și numărul muncitorilor bulgari a crescut de 2,8 ori, după intrarea acesteia în UE. La sfârșitul anului 2007, circa 5.400 de bulgari și 4.300 de români lucrau în Republica Cehă.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.