Președintele Camerei Federative a Medicilor, doctorul Dan Perețianu, consideră că greva generală a Alianței Bugetarilor este ilegală și anunță că medicii nu participă la ea oficial decât cel mult prin sprijin local, în anumite situații.
„Nu știu de ce se lasă impresia că atunci când Sanitas intră în grevă, intră în grevă și medicii. Federația Sanitas este o federație de asistenți medicali, Camera Federativă este sindicatul medicilor. Noi nu am făcut demersurile legale pentru a intra în grevă, conform legii conflictelor de muncă, și nu înțelegem să facem o grevă împotriva unei legi, legea trebuie să fie modificată prin alte mijloace.
De altfel, este și ilegal să intri în grevă pentru o lege“, a declarat ieri Perețianu.
Acesta a mai spus că sistemul sanitar se confruntă cu numeroase probleme, dar premierul Emil Boc a anunțat că, deocamdată, „bani pentru sistemul de sănătate și pentru salarii vor fi“.
Liderul Camerei Federative mai spune că medicii se delimitează de greva Federației Sanitas, pe care o suspectează că sprijină PSD.
„În ceea ce privește sistemul de sănătate, până acum două săptămâni, domnul Petcu (n.r. – Marius Petcu, liderul Sanitas) era foarte mulțumit de domnul ministru Bazac și se întâlnea cu Domnia Sa o dată pe săptămână sau o dată la două săptămâni. (…) Dat fiind faptul că trăim o perioadă foarte tulbure, Camera Federativă nu vrea să fie amestecată în considerații în care a fost amestecată Federația Sanitas, despre care se spune că sprijină politica PSD. Noi nu sprijinim politica nimănui în acest moment“, a mai precizat doctorul Perețianu.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















