Gerul năprasnic și ninsorile abundente din ultimele zile au afectat întreaga țară în timp ce peste 100.000 de oameni sunt izolați din cauza troienelor. În total, opt oameni și-au pierdut viața în aceste zile din cauza frigului. Temperaturile au valori sub minus 10 grade în Buzău, Brăila, Vrancea, dar temperatura resimțită poate ajunge și la minus 20 de grade. Unele sate au rămas izolate chiar dacă drumurile ce trebuie deszăpezite au numai câțiva kilometri distanță. ?ê?£oferii nu pot circula pe 33 de drumuri naționale din cauza ninsorii viscolite și a vizibilității reduse, toate autostrăzile sunt închise, iar sute de trenuri au fost anulate.
Un bărbat mort de o săptămână nu poate fi înmormântat din cauza drumurilor blocate de nămeți
Un bărbat din satul buzoian Zăplaz, comuna Grebănu, care a murit în urmă cu o săptămână, nu poate fi înmormântat deoarece drumurile spre cimitir sunt blocate de nămeți, primarul localității spunând că sicriul cu persoana decedată ar putea fi dus la cimitir joi, cu o sanie. Potrivit primarului, Gheorghe Stanciu, autoritățile nu au reușit să deblocheze drumul spre cimitir, deși au încercat. "S-a închis tot, iar drumul județean nu merge deszăpezit nici cu freză, nici cu nimic. Reușisem până miercuri, înainte de cod, să mai facem ceva la satele Zăplaz și Livada Mică. La Zăplaz am vreo 40 de case și în Livada Mica tot vreo 40 de gospodării izolate. Mi-ar mai trebui o volă, am cerut la Consiliul Județean. Dacă se oprește vântul și am și utilajul, le terminăm repede. Am vreo șase morți în comună din care unul stă de mai multă vreme la Zăplaz, de vreo săptămână cred, dar astăzi îl coborâm cu o sanie și-l ducem la cimitir”, a spus primarul Gheorghe Stanciu.
Trei oameni au murit înghețați în Suceava
Un bărbat în vârstă de 64 de ani din comuna suceveană Poiana Negri a murit din cauza hipotermiei, a declarat purtătorul de cuvânt al DSP Suceava, Adrian Popescu, care a precizat că în alte două cazuri de deces urmează să se stabilească dacă moartea a fost provocată de hipotermie. Purtătorul de cuvânt al Direcției de Sănătate Publică (DSP) Suceava a spus că în cazul bărbatului din Poiana Negri decesul prin hipotermie generalizată a fost confirmat de Serviciul de Medicină Legală Suceava.
Bărbatul fusese găsit căzut lângă gardul unui vecin, iar familia a solicitat o ambulanță, echipajul ajungând cu greu, după o oră, întrucât a fost nevoit să parcurgă peste doi kilometri pe jos, până la locuința pacientului. Bărbatul a fost preluat și transportat la spital și s-a încercat resuscitarea timp de două ore, fără rezultat. Un alt caz unde urmează să fie făcută necropsia pentru stabilirea cauzei decesului este al unui bărbat de 52 de ani din comuna suceveană Boroaia, care a fost găsit mort pe un câmp, miercuri, de către sora sa, care îl căuta de mai multe ore. Aceasta a sunat la 112, iar un echipaj de ambulanță a ajuns în zonă, constatând că bărbatul era decedat de mai mult timp și înghețat. Un al treilea caz este al unei femei în vârstă de 86 de ani din municipiul Suceava, care a murit joi dimineață la Spitalul Județean, unde fusese adusă miercuri seară, cu hipotermie, având o temperatură a corpului de 25,8 grade.Directorul medical al Spitalului Județean Suceava, dr. Tiberius Brădățan, a declarat că femeia fusese adusă din locuința sa din cartierul Burdujeni și era și malnutrită. În ultimele două cazuri cauza morții urmează să fie stabilită în urma necropsiei.
Irina Tracy
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info
















