
Constantin Onu este omul care și-a petrecut un an și jumătate în pușcărie, apoi încă șase ani jumătate prin tribunale pentru a demonstra că este nevinovat. A reușit acest lucru, chiar și fără apărător, și a obținut la jumătatea acestei luni o sentință definitivă de la Înalta Curte de Casație și Justiție, prin care statul român este obligat să-i plătească nu mai puțin de 500.000 RON. Această sumă i se pare mică omului, care ceruse inițial 1milion de euro și prea mare Direcției Finanțelor din Iași, care va trebui să scoată banii chiar și pe timp de criză financiară.
Criza financiară nu va reprezenta o problemă pentru Constantin Onu, românul care a stat un an și jumătate în pușcărie pe nedrept și care, prin decizia Înaltei Curți de Casație și Justiție, dată luna aceasta, va primi despăgubiri în valoare de 500.000 lei.
Drama lui Constantin Onu, acum în vârstă de 39 de ani, a început în 1997, când un patron grec la care lucra la acea dată l-a acuzat de furt. Atunci a fost arestat și bătut zdravăn pentru a recunoaște fapta. Drept urmare, după primul termen de la Tribunal, a primit 10 ani de închisoare. Însă odată ajunși în apel la Curtea de Apel Iași, magistrații de acolo au găsit lacune foarte mari în dosar și l-au trimis din nou la Parchet. Astfel Onu a reușit să fie liber după un an și jumătate de pușcărie, însă a mai fost plimbat încă șase ani și jumătate prin instanțe. Toate aceste lucruri au fost constatate de magistrații Tribunalului Iași, care au reținut în motivare că "l-au privat în cel mai abuziv și injust mod cu putință de opt ani de libertate (n.r. – autoritățile statului), creându-i un statut de fost condamnat pentru sustragere și furt, situație în care acestuia îi este foarte greu a se reintegra într-o societate în care veșnic va apărea ca un fost deținut și asupra căruia va plana poate permanent pericolul neîncrederii și o reticență din partea tuturor instituțiilor sau altor agenți ai statului în vederea unei eventuale angajări în muncă, împiedicându-l să-și asigure existența sa și a familiei". Apoi, magistrații Curții de Apel Iași au considerat și ei că "având în vedere durata privării de libertate pe nedrept, deci a restrângerii de libertate suportate, consecințele produse asupra persoanei reclamantului și familiei sale, instanța apreciază că reparația patrimonială se poate efectua într-o anumită măsură prin acordarea sumei de 500.000 RON". Însă această sentință nu l-a mulțumit pe Constantin Onu, care se considera îndreptățit să primească suma de 1 milion de euro pentru relele tratamente la care a fost supus. Nici Direcția finanțelor din Iași nu a considerat că sentința este cea mai corectă, astfel că s-a ajuns la Înalta Curte de Casație și Justiție. Ultima instanță a parafat la jumătatea acestei luni, definitiv și irevocabil, că omului i se cuvin cei 500.000 de lei cu titlul de despăgubiri din partea statului român.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info















