Home Actualitate Un arestat abuziv la revolta din Piața Universității cere despăgubiri de 500.000...

Un arestat abuziv la revolta din Piața Universității cere despăgubiri de 500.000 de euro

DISTRIBUIŢI

Un protestatar arestat și ulterior achitat pentru participare la evenimentele violente din centrul Capitalei, din centrul Bucureștiului, a fost achitat de instanțele românești și acum solicită despăgubiri la CEDO, în valoare de 500.000 de euro

Mihai Căpățână a fost ridicat de jandarmi pe 15 ianuarie 2012, în jurul orelor 21.30, fiind suspectat că împreună cu mai multe persoane, ar fi răsturnat și incendiat jardinierele și coșurile de gunoi din zona intersecției bulevardelor Dimitrie Cantemir și Mărășești.  După audierile de la Poliție, amprentarea și fotografierea lui, procurorii au formulat propunere de arestare preventivă pentru 29 de zile, admisă de Judecătoria Sectorului 4. După expirarea perioadei, instanța a prelungit mandatul, dar Capățână a fost eliberat, în recurs, la Curtea de Apel București, pe data de 16 februarie. Tânărul a fost trimis în judecată pentru ultraj contra bunelor moravuri și tulburarea ordinii și liniștii publice, și a fost achitat pe 29 noiembrie 2012 la Judecătoria Sectorului 4, decizie rămasă definitivă și irevocabilă, în martie 2013, la Curtea de Apel București.

Tânărul a susținut permanent că nu a participat la actele de violență, ci doar a privit de la distanță manifestările huliganice, intenționând să ajungă în Piața Universității pentru a protesta pașnic. Procurorii au luat însă în considerare declarația unui martor, care l-a recunoscut pe Căpățână dintr-o fotografie în mijlocul grupului de huligani. Magistrații Judecătoriei au analizat însă înregistrările unor camere de supraveghere, care nu au confirmat nici susținerile procurorilor, nici declarațiile martorului.

"Analizând întreaga înregistrare video, instanța nu poate să nu observe faptul că în niciunul dintre momentele înregistrate nu este surprins inculpatul acționând în modul descris în rechizitoriu. Mai mult, este surprins inculpatul singur, fără a purta vreo discuție cu vreuna din persoanele care apare în mod frecvent ca fiind cele ce incendiază și provoacă distrugeri, fără a se manifesta violent, agresiv sau măcar agitat", a arătat Judecătoria Sectorului 4 în motivarea deciziei de achitare a lui Mihai Căpățână.  Judecătorii au mai constatat că martorul nominalizat de Parchet a dat declarația cu rea-credință, întrucât se afla departe de inculpat, la aproape 50 de metri distanță și nu ar fi putut să-i vadă fața.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.