Home Economic-Financiar Deficitul comercial al Spaniei a crescut cu 30%

Deficitul comercial al Spaniei a crescut cu 30%

DISTRIBUIŢI

Deficitul comercial al Spaniei s-a cifrat, in primele sase luni, la 26,665 miliarde de euro, in crestere cu 29,7% fata de perioada similara a anului trecut.

Acest rezultat se datoreaza unor exporturi de 73,454 miliarde de euro, in primul semestru, in crestere cu 4,8% fata de aceeasi perioada din 2003, o majorare ce reprezinta mai putin de jumatate din ritmul de crestere a importurilor.

Potrivit datelor furnizate de Ministerul Industriei, Comertului si Turismului, importurile s-au ridicat in perioada mentionata la 100,120 miliarde de euro, in crestere cu 10,5%. Pe sectoare, cel auto a inregistrat o crestere a exporturilor de 5,2%, in timp ce in domeniul echipamentelor si produselor semifabricate vanzarile in exterior s-au majorat cu 7,7%, respectiv, 3,8%. Produsele energetice reprezinta sectorul cu cea mai dinamica crestere a exporturilor in primul semestru.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.