Home În Lume Angela Merkel, dispusă la o alianță guvernamentală cu cei mai mari adversari

Angela Merkel, dispusă la o alianță guvernamentală cu cei mai mari adversari

DISTRIBUIŢI

În condițiile în care liberalii germani, principalii aliați ai Angelei Merkel, nu au trecut pragul electoral pentru a intra în Parlamentul german, liderul CDU/CSU se vede nevoită să facă compromisuri. După ce a câștigat alegerile de duminică, cancelarul în exercițiu, Angela Merkel, s-a declara deschisă unor discuții privind un guvern de largă coaliție împreună cu social-democrații. "Suntem deschiși să avem discuții (…). Am avut un prim contact cu președintele SPD" Sigmar Gabriel, a declarat Merkel. Președintele SPD a cerut să discute, inițial, cu membrii partidului său, vineri, potrivit cancelarului german, care a apreciat că acest fapt este "de înțeles". Conservatorii (CDU/CSU) conduși de Merkel au înregistrat duminică cel mai bun rezultat de la reunificarea Germaniei, în 1990, obținând 41,5% din voturi. Ei dispun de 311 de mandate din 630 în noua Cameră inferioară a Parlamentului german, Bundestag. Actualul lor aliat, partidul liberal FDP, nu a reușit să atingă pragul de 5%, necesar pentru a intra în Bundestag. Astfel, Merkel urmează să caute un nou aliat, care ar putea deveni SPD, creditat cu 25,7% din voturi și reprezentat în Bundestag de 192 de deputați. Anterior, Merkel a guvernat cu SPD în timpul primului său mandat, în perioada 2005-2009. Totuși, cancelarul german a subliniat că nu exclude "alte contacte" cu Verzii, alți parteneri posibili pentru formarea unei majorități în Bundestag, aceștia obținând 8,4% din voturi și 63 de mandate. Merkel nu se așteaptă la o încheiere rapidă a negocierilor. "Asta va dura un anumit timp, (dar) CDU este pregătită pentru discuții", a afirmat ea. De asemenea, cancelarul german va conduce împreună cu ramura bavareză a partidului său, CSU. "CDU și CSU cooperează îndeaproape (…), am avut câteva discuții intense cu Horst Seehofer (liderul CSU) și vom avea și altele", a adăugat Merkel.

Grecia, ținută sub restricții

Vestea că formațiunea doamnei Merkel a câștigat din nou alegerile nu a mulțumit pe toată lumea. Ea a declarat ieri că va menține presiunea asupra Greciei pentru implementaea reformelor convenite în acordurile de ajutor financiar extern. De asemenea, Merkel a insistat că a spus adevărul în privința situației Greciei și a posibilității ca țara să aibă nevoie de un al treilea pachet de ajutor financiar extern. "Nu este o chestiune nouă și a fost abordată repetat în timpul campaniei electorale", a spus Merkel, adăugând că ministrul de Finanțe, Wolfgang Schaeuble, a ridicat problema în fața unei comisii parlamentare în noiembrie anul trecut. Numită 'cancelarul de fier', pentru modul în care a apărat politica de austeritate, sau 'Mutti' (mămică), ea a putut auzi la ultimul său miting de campanie un grup de muzicieni care cântau: 'Angie, trebuie să salveze lumea'. Pe străzile din Lisabona sau Madrid au apărut însă poze care o înfățișau pe Angela Merkel cu o mustață ca a lui Hitler, sau sloganuri de tipul: 'Merkel nazistă, afară!'. La Atena, mulțimea a acuzat-o că dorește să îngenuncheze Grecia pentru a o spolia mai bine.

Dragoș Stănculescu

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.