Rata șomajului în Grecia a continuat să crească în iulie, ajungând la nivelul record de 27,6%, de la 27,5% în iunie, reflectând adâncirea recesiunii după anii de austeritate impuși în schimbul asistenței financiare, a anunțat, ieri, Oficiul central de statistică din Grecia (ELSTAT), transmite Reuters. Este cel mai ridicat nivel al șomajului de când ELSTAT a început publicarea datelor, în 2006. În iulie 2012, rata șomajului era de 25%, iar datele pentru iunie 2013 au fost revizuite în jos, de la 27,9% la la 27,5%. Rata șomajului în Grecia aproape s-a triplat de la debutul crizei, în 2009, și rămâne în continuare la cel mai ridicat nivel din zona euro, unde rata medie a șomajului a scăzut la 12% în august. Potrivit datelor ELSTAT, un număr record de 1,37 milioane greci nu aveau un loc de muncă în iulie, în creștere cu 126.451 față de perioada similară din 2012. Cea mai ridicată rată a șomajului, de 55,1%, este înregistrată în rândul tinerilor (cu vârste cuprinse între 15 și 24 ani). Potrivit datelor ELSTAT, un număr record de 1,37 milioane greci nu aveau un loc de muncă în iulie, în creștere cu 126.451 față de perioada similară din 2012. Cea mai ridicată rată a șomajului, de 55,1%, este înregistrată în rândul tinerilor (cu vârste cuprinse între 15 și 24 ani).
Dragoș Stănculescu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















