Home În Lume NATO se pregătește să ia cu asalt pozițiile talibanilor

NATO se pregătește să ia cu asalt pozițiile talibanilor

DISTRIBUIŢI

Forțele militare ale Alianței Nord-Atlantice au anunțat, prin vocea generalului german Bruno Kasdorf din cadrul Forței Internaționale de Asistență pentru Securitate în Afganistan (ISAF), că anul acesta vor desfășura o ofensivă de amploare asupra pozițiilor talibanilor din nordul Afganistanului. „Va exista cu siguranță o operațiune în nord, la Kunduz“, a generalul Kasdorf, într-un interviu acordat postului german ARD. Oficialul militar al NATO nu a dezvăluit mai multe detalii pentru această operațiune de amploare, dar a spus că mărirea acesteia va fi egală cu cea desfășurată, luna trecută, de 15.000 de militari americani în provincia Helmand. Pe de altă parte, SUA au precizat că vor întări pozițiile NATO din provincia Khandahar, acolo unde se află și efective ale armatei române.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.