
Autoritățile de la Damasc nu contenesc cu mulțumiri la adresa Rusiei pentru amânarea intervenției coaliției internaționale pe teritoriul său. Mulțumirile vor veni cel mai probabil împreună cu noi contracte de armament între cele două țări, Rusia fiind cel mai important furnizor de armament pentru Damasc. Președintele sirian, Bashar al-Assad, a mulțumit Rusiei pentru susținerea acordată în contextul unui „atac feroce“ împotriva Siriei, cu ocazia vizitei efectuate la Damasc de Serghei Riabkov, adjunctul ministrului rus de Externe. „Poziția Rusiei, care s-a opus unei intervenții militare în Siria, ar putea contribui la un nou echilibrul mondial“, a declarat al-Assad, conform Televiziunii publice siriene. „Președintele mulțumește Rusiei pentru susținerea Siriei în contextul unui atac feroce și al terorismului susținut de țări occidentale, regionale și arabe“, precizează Televiziunea siriană. Serghei Riabkov, sosit la Damasc marți seară, a denunțat atitudinea „tendențioasă“ a inspectorilor ONU care au anchetat atacul chimic din Siria. Statele Unite și Rusia au ajuns la un acord în privința planului de plasare sub control internațional și de distrugere a arsenalului chimic sirian, regimul de la Damasc având la dispoziție o săptămână pentru prezentarea listei cu arme neconvenționale care ar urma să fie distruse, sub supravegherea Națiunilor Unite, până la jumătatea anului 2014. În paralel, secretarul general al NATO Anders Fogh Rasmussen a apreciat ieri, la Londra, că este necesar ca opțiunea militară „să rămână pe masă“, în vederea exercitării de presiuni ca regimul sirian să respecte acordul ruso-american privind distrugerea arsenalului său chimic. Rasmussen a apreciat drept „crucial ca (membrii) Consiliului de Securitate al ONU să adopte rapid o rezoluție fermă, care să poată servi drept cadru pentru o eliminare rapidă, sigură și verificabilă a tuturor armelor chimice din Siria“. Siria se confruntă, începând din martie 2011, cu revolte reprimate violent și un conflict militar între forțele opoziției și serviciile de securitate subordonate regimului Bashar al-Assad. Bilanțul violențelor este, potrivit estimărilor ONU, de peste 100.000 de morți.
Dragoș Stănculescu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















