
Nouăsprezece oameni au fost răniți și câteva autovehicule au fost distruse în curtea unei universități din orașul spaniol Pamplona, după explozia unei mașini-capcană. Atentatul a fost comis de organizația ETA, care luptă de câteva decenii pentru crearea unui stat basc în regiunile pe care le locuiește această etnie. Explozia fusese prefigurată de arestarea cu câteva zile înainte a unor membri ai grupării, sub suspiciunea că urmăreau producerea de atentate, ceea ce până la urmă s-a dovedit a fi adevărat. După ce, în 2006, ETA a denunțat armistițiul semnat cu guvernul, campania sa de atentate a fost reluată, dar cu mult mai puțină duritate. Majoritatea atacurilor cu bombă realizate de atunci au fost de slabă intensitate și au produs în general doar ușoare pagube materiale. În cei 40 de ani în care luptă pentru separarea de Spania, ETA a ucis peste 800 de persoane.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















