Premierul Victor Ponta încearcă să se spele pe mâini de situația disperată în care se află eroul național Ilie Ilașcu după ce a fost somat să evacueze apartamentul pe care îl are de la RAAPPS și pentru care își plătește la zi toate dările. Ponta și-a făcut deja un obicei în a pasa responsabilitatea către alți decidenți pentru a scăpa de presiunea publică. Așa se întâmplă și cu situația lui Ilie Ilașcu care a fost mutată în curtea Primăriei General la Sorin Oprescu, cel care de ani de zile refuză să le ofere case și celorlați eroi din „grupul Ilașcu” – Tudor Popa, Alexandru Leșco sau Andrei Ivanțoc. Asta după ce a promis în nenumărate rânduri că o va fac. Ponta a declarat luni seară la o televiziune că acele case administrate de Regia Patrimoniului Protocolului de Stat (RA-APPS) și locuite în prezent de patrioți din Moldova, precum Ilie Ilașcu, vor fi transferate în gestiunea Primăriei Capitalei, care are dreptul să repartizeze imobilele actualilor chiriași. "Am văzut de la presă, evident că nu știam, cazul lui Ilie Ilașcu. Am chemat astăzi pe secretarul general (al Guvernului-n.r.), am înțelesc că e vorba nu doar de Ilie Ilașcu, ci de câțiva patrioți din Moldova care au stat în pușcării la Tiraspol. I-am zis: <<Bun, hai cum rezolvăm această problemă?>>, că nu e drept să-i spui: <<Vino în România, te-ai bătut pentru România și acum să te pun pe aceeași poziție cu unul care stă la o sinecură>>. L-am sunat pe primarul general și – ne dă voie legea – transferăm locuințele acestor oameni, e vorba de patru sau cinci cu totul, le transferăm la primărie și primăria are dreptul să le repartizeze locuința. Conform legii, le transfer la PMB, care le poate repartiza celor care au situații cu totul și cu totul speciale", a spus Ponta. Numai că astfel de promisiuni au fost făcute înainte și de de către Oprescu care a mai promis presei în trecut că va rezolva problema pentru case pentru membrii grupului Ilașcu.
Duși cu vorba
Înaintea lui Ponta și premierul Călin Popescu Tăriceanu promisese același lucru, după cum a declarat recent parlamentarul Eugen Tomac pentru „Curentul”. Ponta a precizat că astfel Ilașcu va rămâne în locuință și nu va sta tot timpul sub această amenințare a ceea ce se întâmplă cu locuințele de la RA-APPS. Ilie Ilașcu plătește o chirie lunară de 429 euro pentru un apartament cu cinci camere de 132 metri pătrați. Ilașcu a declarat în presă că nu are datorii pentru locuința RA-APPS și că, dacă va fi evacuat din locuință, se va întoarce la Tiraspol, acolo unde nici măcar nu știe dacă mai are sau nu o casă. Oprescu a promis în nenumărate rânduri mass-media că va rezolva problema găsirii unei locuințe pentru aceștia, fapt ce nu și-a găsit niciodată rezolvare. Că doar din această situație nu se putea primi nicio șpagă sau vreun contract cu comisioane dedicate. Ilie Ilașcu este unul dintre fondatorii Mișcării de Eliberare Națională din Basarabia, fost deținut politic al regimului de la Tiraspol. După ce inițial fusese condamnat la moarte, la presiunile internaționale Ilașcu a ecexutat o pedeapsă de nouă ani de zile în pușcăriile regimului Smirnov. La rândul său, deținutul politic Alexandru Leșco a fost eliberat din închisoarea de la Tiraspol dupa 12 ani. Acesta a ținut să fie prezent în România pentru a readuce în atenția opiniei publice românești faptul că doi dintre camarazii săi, Andrei Ivanțoc și Tudor Petrov Popa, erau încă închiși în temnițele transnistrene care au fost și ei ulterior in 2007. Cu puțin înainte de finalul conflictului, la 2 iunie 1992, cei patru au fost arestați și judecați pentru acte de terorism de un tribunal transnistrean. Ilie Ilașcu a fost condamnat la moarte, Alexandru Leșco la 12 ani de închisoare, iar Andrei Ivanțoc și Tudor Petrov-Popa au primit câte 15 ani de închisoare. Până la închiderea ediției, Guvernul Ponta nu ne-a transmis niciun punct de vedere vizavi de vreo solicitare oficială către Primărie pentru acordarea de locuințe sociale pentru „grupul Ilașcu”. La ultima discuție cu jurnaliștii „Curentul”, Ilașcu declara foarte supărat vizavi de modul cum este tratat de țară în care locuiește din 2001: „Îmi pare rău că am greșit la '92… nu mi-am dat seama!”.
Mădălin Necșuțu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















