
Bugetul Capitalei pe 2014 a fost aprobat de Consiliul General al Municipiului București, după o ședință tensionată care a durat mai bine de 14 ore. Capitala are anul acesta un buget de un miliard de euro.
Cea mai mare sumă va merge pe achiziții de bunuri și servicii, salarii și cheltuieli curente. Ca în fiecare an, Capitala a acordat o sumă generoasă pentru parohiile care se află sub tutela sa: 21 de milioane de lei pentru 25 de lăcașuri de cult. Din această sumă, șase milioane de lei revin Catedralei Mânturii Neamului. Alte cinci milioane de lei va plăti Primăria Capitalei pentru un site nou. Reprezentanții municipalității spun că este nevoie de o platformă nouă pentru a reduce birocrația și pentru a îmbunătăți relațiile cu locuitorii Capitalei. Din cele 4,51 miliarde de lei pe care Primăria capitalei le are de cheltuit pe acest an 3,9 miliarde provin din încasări, 200 de milioane din chirii și redevențe, în timp ce alte 400 de milioane ar trebui să vină se la Guvernul României pentru amenjarea Arenei Naționale, speră primarul Sorin Oprescu. Primăria își propune ca circa 28-32 la sută din buget să meargă către investiții, 48 la sută către subvenții RATB și RADET, școli, grădinițe și cămine pentru bătrâni, în timp ce doar 20-24 la sută vor reprezenta cheltuielile curente. În ceea ce privește sectorul transporturilor și al infrastructurii de care Primăria Capitalei este responsabilă, 78 de milioane vor fi alocate pentru pasajul Basarab, 40 de milioane pentru străpungerea Bd. Nicolae Grigorescu – Splai Dudescu și 35 de milioane pentru Buzești – Berzei – Uranus. Alți 56 de milioane de lei vor fi scoși de la buget pentru reabilitarea sistemului rutier și liniile de tramvai Bulevardul Liviu Rebreanu, 45,3 milioane de lei pentru Pasajul Muncii și alte 50 de milioane pentru Pasajul suprateran Mihai Bravu – Splaiul Unirii. În final, pentru pasajul din Piața Presei primăria va cheltui 15 milioane de lei, urmând ca pentru supralărgirea șoselei Fabrica de Glucoză. La capitolul Sănătate, Primăria acordă 5,26 milioane de lei pentru lucrări de modernizare la Spitalul de Copii „Victor Gomoiu” și alte 6,34 milioane de lei pentru reabilitarea Spitalului de Ortopedie Foișor.
Alte cheltuieli anunțate din bugetul local mai includ 5 milioane de lei pentru un site al instituției, 20 de milioane de lei pentru servicii de apa și canalizare în cimitirele bucureștene, 60 de milioane de lei pentru construcția de locuințe sociale și alți 63 de milioane de lei pentru mai multe baze sportive, potrivit unui amendament adoptat. În 2013, bugetul general al Capitalei a fost de 4,52 miliarde de lei, din care 3,8 miliarde de lei pentru bugetul local.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















