Home Social România, gazda Olimpiadei Internaționale de Matematică în anul 2018

România, gazda Olimpiadei Internaționale de Matematică în anul 2018

DISTRIBUIŢI

România va organiza ediția din anul 2018 a Olimpiadei Internaționale de Matematică, țara noastră fiind pentru a șasea oară gazda acestei competiții, informează MEN.
„Consiliul Consultativ al Olimpiadei Internaționale de Matematică a încredințat României organizarea ediției din anul 2018 a celei mai prestigioase competiții pentru elevi din domeniul științelor matematice. Va fi pentru a șasea oară când țara noastră organizează acest concurs, după edițiile din anii 1959 (Brașov), 1960 (Sinaia), 1969, 1978 și 1999 (toate trei, la București)“, se arată într-un comunicat de presă transmis de MEN.
România a găzduit prima ediție a Olimpiadei Internaționale de Matematică în 1959, printre fondatorii competiției aflându-se Bulgaria, Cehoslovacia, Polo­nia, fosta Republica Democrată Germană, Ungaria și fosta URSS.
Potrivit comunicatului, România și Bulgaria dețin recordul de prezențe (54), participând practic la toate edițiile olimpiadei. Palmaresul participării țării noastre la această olimpiadă este de 269 de medalii (73 de medalii de aur, 124 de medalii de argint, 96 de medalii de bronz și 3 mențiuni).
La a 54-a ediție a Olimpiadei Interna­ționale de Matematică, desfășurată în perioada 18-27 iulie, în Columbia, elevii români au cucerit șase medalii (trei medalii de argint și trei de bronz).

Mihaela Dobrescu

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.