Echipa de baschet masculin Miami Heat a învins-o pe San Antonio Spurs în meciul al șaptelea al finalei NBA, scor 95-88, și a câștigat competiția, reușind să își apere performanța de sezonul trecut. Acesta este cel de-al treilea titlu din istoria grupării, după cele din 2006 și 2012. Cu 37 de puncte, 12 recuperări și patru pase reușite în 45 de minute, LeBron James a fost desemnat, pentru a doua oară consecutiv, cel mai bun jucător al finalei pentru a doua oară consecutiv. Aceasta a fost prima finală pierdută de San Antonio Spurs, echipa reușind să le câștige pe toate celelalte disputate, în 1999, 2003, 2005 și 2007.
Miami Heat este a doua echipă, după LA Lakers, care a reușit să își apere titlul în ultimii zece ani.
Robert Jugravu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info
















