Aşa cum a promis, preşedintele George W. Bush a recurs la dreptul său de veto pentru a bloca proiectul de lege elaborat de democraţi şi care prevede retragerea trupelor americane din Irak. Textul adoptat de cele două Camere ale Congresului -este o reţetă pentru haos şi confuzie, iar militarii noştrii nu trebuie supuşi acestui pericol-, a spus liderul de la Casa Albă. În opinia lui, documentul -fixează un calendar rigid ăi artificial- de evacuare a forţelor armate. Este absurd să-ţi anunţi inamicul când ai de gând să demarezi retragerea-, a explicat Bush. La rândul lor, democraţii l-au acuzat că ignoră voinţa americanilor de a pune capăt acestui război care a costat deja viaţa a peste 3.350 de militari americani. -Ceea ce vrea preşedintele este un cec în alb. Congresul nu i-l va da-, a anunţat liderul democrat al Camerei Reprezentanţilor, Nancy Pelosi.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















