Home Economic-Financiar Statele in curs de dezvoltare se imprumuta tot mai mult

Statele in curs de dezvoltare se imprumuta tot mai mult

DISTRIBUIŢI

Romania se numără printre ţările care au atras anul trecut peste 60% din împrumuturile acordate statelor europene emergente. Creditele în euro deţin o pondere de 44% din totalul creditelor aflate în derulare.

Polul împrumuturilor s-a deplasat de la state precum Rusia, Turcia, Polonia şi Ungaria spre statele în curs de dezvoltare ca Romania, Malta, Ucraina, Cipru, Bulgaria şi ţările baltice, potrivit raportului trimestrial al Băncii Reglementelor Internaţionale (BRI), transmite Reuters. În ultimele trei luni din 2006, ponderea creditelor acordate stalelor emergente a urcat cu 34%, cumuland peste 60% din totalul creditelor acordate ţărilor în curs de dezvoltare. Împrumuturile în euro şi dolari reprezintă 44%, respectiv sub o treime din volumul creditelor.

Raportul BRI arată că în 2006 statele emergente europene au devansat Asia în privinţa creditelor atrase de la băncile care au raportat informaţii către instituţie. La nivel mondial, volumul creditelor acordate ţărilor în curs de dezvoltare a ajuns, în 2006, la 341 miliarde de dolari.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.