Home Educație S-a infiintat un grup de lucru pentru Anul Dialogului Intercultural

S-a infiintat un grup de lucru pentru Anul Dialogului Intercultural

DISTRIBUIŢI

Un grup format din intelectuali europeni va analiza contribuţia pe care multilingvismul o poate avea în contextul Anului European al Dialogului Intercultural 2008, a anunţat comisarul european, Leonard Orban. Acesta a avut o întâlnire cu ministrul culturii, Adrian Iorgulescu, despre priorităţile legate de aspectele culturale. Din grup fac parte personalităţi ale vieţii culturale europene, scriitori şi lingvişti, din Marea Britanie, Franţa, Germania, Portugalia, Spania sau Danemarca. România este reprezentată de Sandra Pralong. Leonard Orban susţine că acest grup îşi va începe activitatea la sfârşitul săptămânii şi îşi va prezenta concluziile către sfârşitul acestui an sau anul viitor. Leonard Orban şi Adrian Iorgulescu au discutat şi despre posibilitatea colaborării în proiecte prin care să ajute copiii din comunităţile de români din străinătate să înveţe limba română. Orban a precizat că a avut o discuţie pe această temă cu premierul. -Vrem să găsim modalităţi de colaborare cu românii stabiliţi în Italia, Spania, Portugalia, care au comunităţi foarte importante vorbitoare de limba română. Trebuie să ne preocupăm să găsim modalităţi de a face învăţământ în limba română-, a declarat Iorgulescu.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.