Home Politic 127 – cifra șantajului PSD la legea pensiilor

127 – cifra șantajului PSD la legea pensiilor

DISTRIBUIŢI

După ce și-a bătut joc de dezbaterile la legea pensiilor încă de săptămâna trecută prin boicotarea votului și prin inducerea suspiciunii de fraudă în tabăra PDL, coaliția Grivco, prin vocea președintelui PSD, Victor Ponta, a continuat ieri circul grotesc la reluarea votului pe acest proiect de lege, încercând să-l implice în mod direct pe șeful statului în acest război intern între tandemul PSD-PNL și președinta Camerei, Roberta Anastase. Practic, în avanpremiera discursului președintelui din plenul reunit al Parlamentului, liderul PSD a început circul calomniilor și al acuzațiilor inutile cu Roberta Anastase, lansând un schimb dur de replici de-a dreptul caragialești, gratulându-i pe deputații PDL cu apelativele de „hoți“, în timp ce președinta Camerei a fost „inculpată“. „Veți plăti pentru ce ați făcut! Mă bucur că nu v-ați dat demisia, pentru că așa se vede că nu aveți onoare. Nici onoare, nici rușine, sunteți niște hoți!“, a acuzat Ponta, care a uitat să precizeze micul șantaj eșuat pe care social-democrații l-au încercat la votul pe legea pensiilor de miercurea trecută. În fapt, conștienți că nu pot susține majorarea punctului de pensie la circa 45% din salariul mediu brut pe economie, după cum le promiseseră pensionarilor creduli, social-democrații au încercat să obțină ceva fonduri pentru primăriile lor din pușculița democrat-liberalilor printr-un mic șantaj ordinar, făcut public de președinta Camerei. Astfel, prinsă între ciocan și nicovală după ce Ponta a încercat să-i plaseze frauda de la vot, Anastase a declarat ieri că deputații PSD au cerut PDL 127 miliarde de lei pentru a vota legea pensiilor, iar democrat-liberalii nu au acceptat acest „șantaj ordinar“. „Ați cerut bani ca să nu plecați din sală. 127 de miliarde a costat fuga PSD pentru a nu vota punctul de pensie. Spuneți pensionarilor de ce i-ați vândut!“, a spus Anastase de la tribună în direcția corului vociferărilor pesediștilor.

Șantaj și diversiune

În acest sens, ea a mai precizat că are drept dovadă a șantajului pesedist un mail expediat pe 17 septembrie, la ora 9.44, de un membru PSD, în care apar sumele pretinse de social-democrați, din rezerva bugetară, în schimul unui vot favorabil la legea pensiilor. Și ca circul să fie complet, în tonul războiului surd dintre coaliția Grivco și coaliția de guvernare, Ponta împreună cu aleșii formațiunii pe care o conduce au boicotat alocuțiunea președintelui, părăsind plenul reunit al Parlamentului, după modelul patentat la votul de săptămâna trecută la legea pensiilor. „Domnul Traian Băsescu a dovedit că nu mai este președintele României, că s-a aflat aici (n.r. – în Parlament) doar pentru a certifica frauda comisă de Roberta Anastase și deputații PDL la momentul adoptării frauduloase a legii pensiilor. Domnul Traian Băsescu ar fi avut șansa să redevină președintele României, să îndrepte frauda și să ceară Parlamentului să reia discuțiile pe legea pensiilor, anunțând că nu va promulga o lege adoptată prin fraudă“, a declarat președintele PSD.

Lecția președintelui!

La rândul său, șeful statului a afirmat ieri că nu are voie, ca președinte, să aibă păreri în ceea ce privește mecanismul intern al Parlamentului. „Eu, ca președinte, nu am voie să am păreri în ce privește mecanismul intern al Parlamentului. Când va veni legea la promulgare, voi vedea care sunt punctele de vedere pe care le pot exprima“, a adăugat Băsescu. Potrivit acestuia, nu găsește în Constituție articolul prin care  președintele face ordine în legislativ și i-a  recomandat lui Victor Ponta să citească Regulamentul parlamentar. În acest sens, președintele a mai declarat ieri în plen că nu trebuie să li se promită pensionarilor mai mult decât le poate fi oferit, că trebuie să li se explice situația, scopul fiind garantarea sustenabilității sistemului de pensii publice. „Avem datoria, ca oameni politici responsabili, să nu ne jucăm cu speranțele actualilor și viitorilor pensionari. Să nu le promitem mai mult decât putem oferi. Să le explicăm situația dramatică în care se află acum fondul de pensii și variantele realiste prin care putem reduce deficitul“, a conchis Băsescu. În fapt, tot circul făcut ieri de liderii coaliției Grivco, prin vocea lui Ponta, la discursul șefului statului aruncă în derizoriu Parlamentul ca instituție a statului, astfel încât modernizarea statului și solidaritatea solicitate de președintele Băsescu să rămână în van, în timp ce Ponta și Anastase se vor război în continuare în instanțe pentru acuzațiile făcute reciproc.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.