Home Sport Halep, cap de serie numărul 1 la „Tournament Of Champions”

Halep, cap de serie numărul 1 la „Tournament Of Champions”

DISTRIBUIŢI

Românca e favorita competiției de la Sofia

Tenismena Simona Halep, din România, este principala favorită la câștigarea „WTA Tournament Of Champions”, competiție care în acest an va fi găzduită de capitala Bulgariei, Sofia. Sportiva noastră a aflat că în faza grupelor se va lupta cu rusoaicele Maria Kirilenko (locul 18 în clasamentul mondial) și Anastasia Pavliucenkova (26) și cu franțuzoaica Alize Cornet (27). Pe cealaltă parte a tabloului vor lua startul Samantha Stosur (Australia – locul 19 WTA), Elena Vesnina (Rusia – locul 25 WTA),  Ana Ivanovici (Serbia – locul 16 WTA) și Țvetana Pironkova (Bulgaria – locul 119 WTA), ultimele două fiind beneficiarele unor wild-carduri oferite de către organizatori. Statistica este de partea Simonei Halep, care a învins-o în acest an pe Kirilenko, în vârstă de 26 de ani, în turul trei al turneului de la US Open, scor 6-0, 6-1 – aceasta fiind singura dată când s-au întâlnit, iar pe Pavliucenkova, în vârstă de 22 de ani, de trei ori în istorie, ultima dată în semifinalele turneului de la Moscova. Singura adversară din faza grupelor în fața căreia românca nu a triumfat niciodată este chiar cea mai slab clasată, Alize Cornet, sportiva din Franța reușind să se impună în 2011 cu 7-5, 6-1, în primul tur la Monterrey.
„WTA Tournament Of Champions”, ajuns la a cincea ediție, este competiția rezervată jucătoarelor de simplu la care au dreptul să participe sportivele care au câștigat cel puțin un turneu în anul respectiv, dar nu au prins biletele pentru Turneul Campioanelor, care în acest an este organizat la Istanbul. Întrecerea se desfășoară pentru al doilea an consecutiv la Sofia, în sală, și este dotată cu premii totale în valoare de 750.000 de dolari. Cele opt tenismene vor evolua în sistem fiecare cu fiecare împotriva adversarelor din grupă, ocupantele primelor două poziții urmând să avanseze în semifinale. Startul competiției este programat astăzi.
În altă ordine de idei, Simona Halep se menține pe treapta a 14-a a ierarhiei WTA, cu un total de 3.085 de puncte, fiind sportiva din România cel mai bine clasată.

Robert Jugravu

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.