
Universitatea Penn State, din SUA, a anunțat că va achita daune în valoare de 59,7 de milioane de dolari celor 26 de victime ale fostului antrenor de fotbal american Jerry Sandusky (foto), condamnat anul trecut la peste 30 de ani de închisoare pentru pedofilie. Oficialii instituției au semnat acorduri amiabile confidențiale cu 23 dintre ele, ultimele trei fiind în curs de finalizare. „Sperăm că aceste acorduri vor reprezenta o etapă nouă în procesul de vindecare a celor care au suferit din cauza lui Sandusky și un pas înainte pentru Penn State. Nu mai putem anula ce a fost făcut, dar trebuie să facem tot ce ne stă în putință pentru a învăța din ce s-a întâmplat, pentru a nu se mai repeta”, a declarat președintele universității, Rodney Erickson.
Robert Jugravu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info



















