
Cei mai mari jucători din industria IT se mobilizează împotriva guvernului american și a regulilor de supraveghere online. Apple, Google și alte companii din sectorul tehnologiei cer guvernului american să reformeze practicile de spionaj, în urma dezvăluirilor legate de accesarea rețelelor informatice private de către Agenția Națională de Supraveghere (NSA), transmite Bloomberg. "Înțelegem că guvernele au datoria să își protejeze cetățenii. Dar dezvăluirile din această vară au scos în evidență necesitatea urgentă de reformare a practicilor guvernamentale de supraveghere, la nivel mondial. În multe țări, balanța s-a înclinat foarte mult în favoarea statului și în defavoarea drepturilor individuale", se arată într-o declarație comună a companiilor. Documentele publicate de Edward Snowden, fost contractor al NSA, au arătat că agenția a obținut acces la conturile clienților companiilor tehnologice, au ocolit codurile de protecție ale acestora și au accesat cablurile cu fibră optică, în cadrul programelor de supraveghere, potrivit relatărilor Washington Post, New York Times și Guardian. Companiile au reacționat prin îmbunătățirea codurilor de protecție a datelor și respingerea solicitărilor guvernamentale pentru informații. "Cerem Statelor Unite să ia inițiativa și să facă reforme care să asigure că eforturile de supraveghere sunt restricționate clar prin lege, proporționate cu riscurile, transparente și supuse unei supervizări independente", potrivit declarației adresate președintelui Barack Obama și unor membri ai Congresului. Semnatarii declarației sunt din partea AOL, Apple, Google, Facebook, LinkedIn, Microsoft, Twitter și Yahoo. Președintele Obama a declarat săptămâna trecută într-un interviu că intenționează să propună măsuri care să restrângă capacitatea NSA de a efectua activități neautorizate de supraveghere. Declarația celor opt companii vine după ce unele dintre acestea au anunțat măsuri de îmbunătățire a codurilor informatice, pentru protejarea datelor clienților. Microsoft a anunțat săptămâna trecută că împărtășește îngrijorarea clienților, referitoare la supravegherea Internetului de către guvernul SUA. Yahoo, Twitter și Google au anunțat la rândul lor că vor îmbunătăți măsurile de securitate a datelor. În noiembrie, Yahoo a anunțat că, până la sfârșitul primului trimestru din 2014 va coda toate informațiile care circulă între centrele de date și va permite utilizatorilor să codeze datele care circulă către sau dinspre companie.
Spionaj pentru jocurile online
De asemenea, serviciile de informații americane și britanice spionează site-uri de jocuri online pentru a depista eventuali teroriști islamiști care ar putea comunica și ar putea transfera bani prin astfel de platforme, arată documente oferite de transfugul Edward Snowden și citate de New York Times. Serviciile de securitate americane se tem că organizații teroriste sau infracționale ar putea folosi platformele de jocuri online pentru a tranfera bani sau a pregăti atacuri teroriste. În acest context, agenți ai serviciilor de spionaj s-au infiltrat printre utilizatorii platformelor de jocuri online pentru a supraveghea comunicațiile. Informațiile sunt conținute în documente oferite de fostul agent NSA Edward Snowden, refugiat în Rusia. "Platformele de jocuri online pot părea inofensive, dar au potențialul de a deveni o rețea eficientă de comunicații, permițându-le suspecților să se ascundă", arată un document din 2008 al Agenției americane pentru Securitatea Națională (NSA). Printre platformele online vizate de serviciile de spionaj britanice și americane se numără site-urile jocurilor Second Life, Xbox Live și World of Warcraft. "Platformele de jocuri online sunt construite și admninistrate de companii care încearcă să aibă profituri mari, astfel că identitățile utilizatorilor și activitățile sunt monitorizate", explică analistul Peter W. Singer, de la Institutul Brookings.
Dragoș Stănculescu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info
















