Home În Lume Obama restrânge prerogativele prezidențiale

Obama restrânge prerogativele prezidențiale

DISTRIBUIŢI

Obama a anunțat că va restrânge folosirea frecventă a declarațiilor ce însoțesc legile semnate de un președinte american, astfel că nu vor mai fi neglijate pasaje întregi ale legii. Metoda controversată de a adăuga declarații legilor în momentul promulgării datează de două secole. Bush a fost criticat de adversari în mandatul său, pentru că impunea propria interpretare a legilor și împiedica aplicarea deplină a acestora. Obama anunță că va acționa „cu prudență și moderație, bazându-se numai pe interpretări concrete din Constituție“, dar va face uz de declarații când situația o va cere. Purtătorul său de cuvânt susține că este o revenire la prima intenție a declarațiilor, care atenționează asupra problemelor constituționale pe care le pot genera legile, dar nu justifică opunerea prin veto a președintelui.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.