Ultimul INSOMAR confirmă și prin procente (31% de fiecare) că PD-L și PSD se bat umăr la umăr și cap în cap la alegerile pentru PE, lucru care se vede la fiecare ieșire electorală a cuplului guvernamental – care, în treacăt fie zis, n-a atins (ca și PNL, de altfel) aproape nicio temă europeană.
De n-ar fi fost gafa dlui Severin de a-i numi „corupți“ pe raportorii pe justiție ai UE (atrăgåndu-și dezavuarea propriului grup european socialist) și atacurile sale subeuropene la adresa dnei Macovei, n-am fi avut niciun indiciu că lupta între cele două partide se dă pentru Bruxelles și nu pentru șefia CEC sau a diverselor deconcentrate care sunt atåt de diluate încåt au ajuns, normal, la tot felul de persoane răsuflate. Ministrul culturii, dl Paleologu, a mărturisit că declarațiile sale împotriva fostului securist Pleșca (promovat de Vanghelie la Direcția de Cultură a Capitalei) au fost amendate de liderii PSD care l-au avertizat că dacă nu se potolește va fi „primul remaniat“. Pentru dl Paleologu ar fi o pleașcă: să plece ca victimă a lui Pleșca. Surpriza acestor alegeri ar fi că PRM (5,9%) care a ratat intrarea în Parlamentul Romåniei ar putea intra în PE cu Vadim și Becali. Cum s-ar zice, negăsindu-și locul în Romånia, cei doi își caută de lucru în străinătate. Asta dacă marja de eroare a sondajului nu e mai mare decåt Becali. Dacă n-a avut legătură cu Parlamentul European, campania a avut în schimb legături strånse cu prezidențialele din noiembrie pentru care dnii Geoană și Antonescu (ambii aflați în recesiune față de propriile partide) și-au făcut antrenamentul oficial în timp ce dl Băsescu preferă să evolueze sau să gafeze în afara concursului. Degeaba îl tot cheamă în ring ba dl Geoană (minus social-democrat cu 7%) ba dl Antonescu (subliberal cu 5%) care stau echipați pentru meci de-o lună pentru că dl Băsescu n-are niciun motiv să se grăbească. De ce-ar da titlul de președinte pe cel de candidat? Potrivit dlui Hrebenciuc, egalitatea dintre PD-L și PSD este în favoarea stângii al cărei electorat rural și vårstnic e mai disciplinat la vot decåt electoratul urban, tånăr și neliniștit al PD-L. Întotdeauna unii sunt mai egali decåt alții. Nerăbdătoare, presa a transformat procentele în voturi, voturile în locuri și locurile în persoane astfel că un ziar a publicat panoul cu fotografiile promoției PE din iunie. Sincer vorbind n-a fost inspirat. Dacă vrea să ne atragă la vot, nu trebuia să le arate pozele. Suntem și-așa destul de stresați.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info
















