Home Politic Szilagyi Zsolt, „adeptul normalității europene” în Secuime

Szilagyi Zsolt, „adeptul normalității europene” în Secuime

DISTRIBUIŢI

Candidatul la europarlamentare pe lista solidarității maghiare, vicepreședintele CNMT Szilagyi Zsolt, a declarat ieri, la Târgu-Mureș, că „normalitatea pentru Transilvania ar fi ca secuii să își aleagă un parlament regional, să aibă un guvern, un buget și un statut propriu“. „Cred că acele modele funcționale europene care și-au dovedit viabilitatea și care au realizat o stabilitate internă și o coabitare pașnică între minoritate și majoritate pot fi urmate și de România. Eu am afirmat că nu este normal ca maghiarii din administrația statală să fie dați afară numai pentru că sunt maghiari“, a spus Zsolt. Potrivit acestuia, autonomia teritorială a secuilor ar trebui să nu afecteze suveranitatea statului român. El a mai spus că de astfel de drepturi beneficiază catalanii, bascii, suedezii din Finlanda și nemții din Italia, din Tirolul de Sud. „Asta ar fi normalitatea europeană“, a adăugat liderul CNMT.

Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.

Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

POSTAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere!
Inainte de a posta, cititi regulamentul.