Alte zece cazuri de meningită acută virală au fost înregistrate în ultimele 24 de ore în județul Suceava, printre pacienți aflându-se doi copii copii în vârstă de 2 și 4 ani și două eleve de liceu, numărul total al cazurilor înregistrate ajungând astfel la 109, transmite corespondentul Mediafax.
Potrivit Direcției de Sănătate Publică (DSP) Suceava, printre pacienții diagnosticați în ultimele 24 de ore se află un copil în vârstă de doi ani din municipiul Suceava și un copil în vârstă de patru ani din Plopeni, precum și două eleve de 17 și 18 ani de la licee din Suceava.
Totodată, au fost internați cu aceeași boală trei elevi în vârstă de 11 ani din Suceava și Zamostea și alți trei elevi cu vârste de 7, 8 și 13 ani.
DSP Suceava a solicitat, miercuri, Spitalului Județean de Urgență eliberarea și pregătirea Secției dermato-venerologie în vederea internării noilor cazuri de meningită acută virală din cauza numărului mare de îmbolnăviri și a aglomerării Secției de boli infecțioase.
„Această măsură este luată conform planului pentru situații de urgență în context epidemiologic deosebit“, preciza DSP Suceava.
Cristian Georgescu
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















