Consiliul Concurenței investighează dacă băncile din România s-au înțeles între ele privind stabilirea nivelului dobânzilor, a declarat, ieri, președintele instituției, Bogdan Chirițoiu. Ancheta a fost inițiată încă din octombrie 2008, ca urmare a unei autosesizări. Autoritatea de reglementare în domeniul concurenței a anunțat la acea dată că investigația are la bază suspiciuni privind un posibil schimb de informații, precum și „anumite conduite comerciale“. „Investigația vizează toate băncile din România și nu pot să spun când se termină. Acolo este o discuție privind o înțelegere pentru stabilirea nivelului dobânzilor“, a declarat Chirițoiu. El a spus că ancheta este desfășurată de raportori independenți, aceștia urmând să aducă dovezi care vor fi discutate în plenul Consiliului, unde vor fi audiate și băncile. Instituțiile bancare vor avea posibilitatea de a ataca în instanță decizia Consiliului în termen de 30 de zile de la data comunicării.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info

















