Un număr de 189.588 de elevi care s-au înscris în clasa a IX-a au fost repartizați în licee, iar 0,7%, adică 1.331 de elevi, au avut un număr prea mic de opțiuni și vor fi repartizați în etapa a doua, a declarat ieri ministrul educației, Ecaterina Andronescu. „61,28% din cei înscriși au fost repartizați la prima opțiune, iar 83,7%, la una din primele trei opțiuni. Șapte elevi au media zece. Dintre aceștia, trei sunt de la Colegiul «Traian» din Turnu Severin. Un procent de 68,18% dintre elevii repartizați au medii între șapte și zece“, a afirmat ministrul Andronescu. A doua repartizare computerizată pentru elevii care au participat și au rămas nerepartizați sau pentru cei care nu au participat la prima etapă de admitere va avea loc în 13 iulie. Ultima repartizare computerizată va avea loc în intervalul 1-10 septembrie.
Numărul locurilor alocate pentru clasa a IX-a se ridică la 221.000.
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info



















