
Învingătorul contestat al alegerilor pentru președinția Uniunii pentru o Mișcare Populară (UMP), Jean-François Copé, și rivalul său François Fillon au anunțat luni seara că sunt de acord să organizeze noi alegeri în septembrie 2013, după o lună de criză la conducerea dreptei franceze.
Potrivit unui comunicat comun transmis de AFP, "noi alegeri pentru președinția UMP vor avea loc cel mai târziu înainte de reluarea sesiunii parlamentare ordinare din octombrie 2013". Primul tur al alegerilor ar putea avea loc la 15 septembrie. Acordul urmărește să pună capăt unui război care durează de o lună între cei doi lideri ai partidului. Fostul premier al lui Nicolas Sarkozy, François Fillon, a contestat victoria secretarului general al UMP, Jean-François Copé, la 18 noiembrie, în timpul alegerilor pentru președinția partidului la care au participat aproximativ 175.000 de membri.
Copé a fost proclamat învingător în două rânduri la o diferență mică de voturi, dar scrutinul a fost marcat de nereguli masive, astfel încât cele două tabere s-au acuzat reciproc de fraude și și-au adresat invective prin intermediul presei.
Dan Marin
Informațiile transmise pe www.curentul.info sunt protejate de dispozițiile legale incidente și pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere, urmate de link activ la articol.
Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea precum și orice modalitate de exploatare a conținutului publicat pe www.curentul.info


















